Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie MSZ o możliwości wycofania weta w rozmowach UE-Rosja

0
Podziel się:

Polska jest gotowa wycofać weto w
rozmowach UE-Rosja, jeśli Wspólnota przyjmie stanowisko, w którym
zobowiąże Rosję, by w ciągu 50 dni zniosła embargo na dostawy
polskiego mięsa - powiedział w piątek PAP rzecznik MSZ Andrzej
Sadoś.

Polska jest gotowa wycofać weto w rozmowach UE-Rosja, jeśli Wspólnota przyjmie stanowisko, w którym zobowiąże Rosję, by w ciągu 50 dni zniosła embargo na dostawy polskiego mięsa - powiedział w piątek PAP rzecznik MSZ Andrzej Sadoś.

Jak zapewnił Sadoś, Polska "od początku była gotowa wyjść naprzeciw i zrezygnować z weta", o ile Unia zrealizowałaby ten warunek. "Oczywiście w naszej kompromisowej propozycji są zapisy mocno zabezpieczające interesy Polski w przypadku braku pozytywnych działań Rosji" - podkreślił i dodał, że chodzi o to, aby Polska "w dalszym ciągu miała coś do powiedzenia".

O tej propozycji szefowa MSZ Anna Fotyga powiedziała podczas konferencji prasowej w stolicy Estonii - Tallinie, dokąd pojechała w piątek z jednodniową wizytą.

Według rosyjskich agencji prasowych, szefowa polskiej dyplomacji miała na konferencji powiedzieć, że nasz kraj jest gotowy na kompromis, o ile to "Rosja obieca, że w ciągu 50 dni od rozpoczęcia rozmów na temat porozumienia o partnerstwie i współpracy zniesie embargo na produkcję mięsną".

Sadoś twierdzi, że rosyjscy dziennikarze nieprecyzyjnie zrozumieli wypowiedź minister Fotygi (konferencja, jak mówił rzecznik, prowadzona była po angielsku i estońsku).

Minister Fotyga spotkała się w Estonii m.in. z prezydentem Toomasem Ilvesem, przewodniczącym estońskiego parlamentu - Riigikogu - Toomasem Varekiem i ministrem spraw zagranicznych Urmasem Paetem.

Rozmowy, poza kwestiami dwustronnymi - w tym współpracy w regionie Morza Bałtyckiego - dotyczyły także spraw europejskich, m.in. wspólnotowej polityki sąsiedztwa oraz dalszego rozszerzania Unii Europejskiej.

Omówiona została także kwestia wejścia obu krajów do strefy Schengen oraz wspólnych działań na rzecz zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych.

Na początku grudnia ministrowie spraw wewnętrznych Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli kalendarz, z którego wynika, że rozszerzenie strefy Schengen o nowe kraje UE rozpocznie się od zniesienia kontroli na przejściach granicznych lądowych i morskich w grudniu 2007.

Do strefy Schengen - w której nie ma kontroli granicznych a chronione są jedynie jej granice zewnętrzne - należą obecnie "stare" kraje Unii (bez Wielkiej Brytanii i Irlandii) oraz Norwegia i Islandia.

Szefowie dyplomacji Polski i Estonii otworzyli wspólnie w Tallinie nową siedzibę polskiej ambasady.

Stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską i Estonią nawiązano we wrześniu 1991 roku. Ambasadę RP w Tallinie otwarto w 1993 roku, a placówkę Estonii w Warszawie - w 1995 roku. W 2005 roku nasz kraj był na 10. miejscu wśród największych partnerów handlowych Estonii, a wartość tej wymiany osiągnęła 380 mln euro. W naszym eksporcie do Estonii dominują materiały i wyroby włókiennicze oraz maszyny i produkty przemysłu chemicznego.(PAP)

km/ ap/ fal/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)