Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Premier o rezolucji PE: nie spotykam się w Polsce z nietolerancją

0
Podziel się:

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując
przyjętą w czwartek przez Parlament Europejski rezolucję,
wymieniająca Polskę wśród krajów, w których narasta nietolerancja
"powodowana rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią",
powiedział, że nie spotyka się w Polsce z tego typu zachowaniami.

Premier Kazimierz Marcinkiewicz, komentując przyjętą w czwartek przez Parlament Europejski rezolucję, wymieniająca Polskę wśród krajów, w których narasta nietolerancja "powodowana rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią", powiedział, że nie spotyka się w Polsce z tego typu zachowaniami.

"Ja znam Polskę trochę lepiej niż Parlament Europejski, niż europejscy parlamentarzyści i nie spotykam się z tego typu zachowaniami. A gdy na nie natrafiamy, nasza konstytucja jest bezwzględna i za tego typu działania karze" - podkreślił premier w drodze na unijny szczyt w Brukseli.

Marcinkiewicz, pytany przez dziennikarzy, czy będzie protestował przeciwko tej rezolucji, odpowiedział, że "protestować wobec rezolucji Parlamentu Europejskiego można, ale nie przyniesie to żadnych skutków".

"Zaprosimy europarlamentarzystów do odwiedzenia Polski, by poszukali tego, co napisali" - powiedział premier.

W rezolucji uzgodnionej wspólnie przez socjalistów, liberałów i Zielonych (bez chadecji) eurodeputowani wymienili Polskę wśród "kilku państw członkowskich", które "doświadczyły ostatnio gwałtownych wydarzeń i/lub zabójstw powodowanych nienawiścią na tle rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu".

Autorzy wspomnieli także o napaści na Michaela Schudricha, Naczelnego Rabina Polski, w Warszawie pod koniec maja. Wskazują też na "deklaracje jednego z czołowych członków Ligi Polskich Rodzin nawołujące do przemocy wobec społeczności GLBT (ang. gay, lesbian, bisexual, transgender - red.) w związku z marszem tolerancji i równości".

Jednocześnie Parlament Europejski odnotował z zadowoleniem "demonstrację na rzecz tolerancji w Polsce, a zwłaszcza ciepłe przyjęcie parady gejowskiej w 2006 r. w Warszawie".

Elwira Wielańczyk (PAP)

eaw/ ro/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)