Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Raport biura Kongresu USA: Coraz mniej ataków na siły USA w Iraku

0
Podziel się:

Liczba ataków irackich partyzantów i
terrorystów na wojska USA w Iraku, rządowe siły irackie i
ludność cywilną zmniejszyła się we wrześniu, kontynuując
spadkowy trend trwający od czerwca - podano w raporcie biura
kontroli rządu przy Kongresie (ang.skrót: GAO).

Liczba ataków irackich partyzantów i terrorystów na wojska USA w Iraku, rządowe siły irackie i ludność cywilną zmniejszyła się we wrześniu, kontynuując spadkowy trend trwający od czerwca - podano w raporcie biura kontroli rządu przy Kongresie (ang.skrót: GAO).

O ile w czerwcu zanotowano 5300 ataków, to we wrześniu już tylko około 3000. Najbardziej spadła skala przemocy skierowanej przeciw wojskom amerykańskim i innym siłom koalicyjnym, natomiast w mniejszym stopniu - przeciw wojskom irackim i cywilom.

Świadczyłoby to o skuteczności strategii opartej na wzmocnieniu w lecie sił w Iraku o około 30 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Nadal jednak brak widocznych postępów w procesie politycznej stabilizacji. W raporcie GAO oceniono, że zdominowany przez szyitów rząd premiera Nuriego al-Malikiego jest słaby i nie czyni wystarczających kroków na rzecz pojednania z sunnitami.

Podobne konkluzje zawarte były w przedstawionym we wrześniu w Kongresie raporcie dowódcy wojsk w Iraku generała Davida Petreausa i ambasadora USA w Bagdadzie Ryana Crockera.

Raport GAO wytyka administracji prezydenta Busha "brak strategicznych planów", w jaki sposób odbudować i ustabilizować Irak.

Zwraca też uwagę, że zgodnie z informacjami z Agencji Wywiadu Wojskowego (DIA), relacje wojska na temat ataków sił partyzanckich nie biorą pod uwagę wszystkich incydentów z użyciem przemocy.

Szczególnie zaniżone mogą być liczby dotyczące walk między zwaśnionymi frakcjami milicji szyickiej oraz ataków na rządowe irackie siły bezpieczeństwa w południowym Iraku, gdzie stacjonuje obecnie niewiele wojsk koalicji.

Tomasz Zalewski (PAP)

tzal/ ro/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)