Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rok promowania mobilności wśród pracowników - inauguracja w Polsce

0
Podziel się:

1.3.Warszawa(PAP)- Europejskie Targi Pracy w Poznaniu,
organizowane równolegle z targami pracy w kilkudziesięciu miastach
UE, kampania informacyjna, międzynarodowa konferencja, konkursy
dla szkół - to niektóre imprezy organizowane w Polsce z okazji
ogłoszenia przez Komisję Europejską roku 2006 Rokiem Mobilności
Pracowników.

*1.3.Warszawa(PAP)- Europejskie Targi Pracy w Poznaniu, organizowane równolegle z targami pracy w kilkudziesięciu miastach UE, kampania informacyjna, międzynarodowa konferencja, konkursy dla szkół - to niektóre imprezy organizowane w Polsce z okazji ogłoszenia przez Komisję Europejską roku 2006 Rokiem Mobilności Pracowników. *

W środę oficjalnie zainaugurowano obchody w Polsce; organizują je m.in. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Urząd ds. Repatriacji i Cudzoziemców.

Wiceminister pracy Kazimierz Kuberski powiedział podczas konferencji prasowej, że pracownicy z Europy nie są zbyt mobilni, czyli bardzo rzadko zmieniają pracę. Powołał się na europejskie badania, z których wynika, iż liczba pracowników, którzy wykazują się mobilnością zawodową zwykle nie przekracza w Unii Europejskiej 10 proc. w skali roku.

W dziewięciu krajach Unii 40 proc. pracowników średnio przez ponad 10 lat nie zmieniło swojej pracy (w Stanach Zjednoczonych jest to 6,5 roku), a tylko 1,5 proc. mieszka poza rodzimym krajem.

Zastępca dyrektora Departamentu Współpracy Międzynarodowej w MPiPS Janusz Grzyb dodał, że Polacy na tle innych społeczności wypadają dobrze. Przytoczył najnowsze badania Eurobarometru, z których wynika, że spośród wszystkich narodów Unii Europejskiej Polacy są najbardziej skłonni do przeprowadzenia się do innego kraju UE w poszukiwaniu pracy.

Ponad połowa Polaków zadeklarowała w badaniach, że w przypadku bezrobocia byliby gotowi wyjechać za pracą do innego kraju UE. Na dalszych miejscach są Luksemburczycy i Szwedzi.

Na razie otwarte rynki pracy czekają na Polaków tylko w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji - reszta krajów po rozszerzeniu UE zdecydowała się wprowadzić okresy przejściowe. Część - jak Finlandia czy Hiszpania - otworzy rynek pracy od 1 maja, ale Austria i Niemcy już zapowiedziały, że zrobią to dopiero w 2011 roku.

Kuberski wskazywał też bariery dla mobilności - wśród nich nadmiernie rozbudowaną w UE biurokrację, nie działający należycie europejski system zabezpieczenia społecznego, różnice w systemach podatkowych, słabą znajomość języków obcych, różnice w systemach edukacji i kwalifikacjach.

Zwracał również uwagę, że wielu Polaków znajduje zatrudnienie w innych krajach poniżej swoich kwalifikacji, najczęściej przy pracach sezonowych, w rolnictwie, ogrodnictwie, gastronomii, transporcie.

"Dlatego naszym celem, w ramach roku mobilności, jest debata i upowszechnianie zjawiska migracji zarobkowej, wyrabianie kultury mobilności" - powiedział wiceminister. Dodał, że m.in. należy to czynić "poprzez krzewienie idei konieczności nieustającego samokształcenia".

We wszystkich krajach Unii na ten rok zaplanowano szereg działań popularyzujących mobilność. Otwarto m.in. stronę internetową z prawie milionem ogłoszeń z ofertami pracy we wszystkich językach UE (http://europa.eu.int/eures/home.jsp?lang=pl). Ogłoszenia pochodzą z 28 krajów europejskich.

Komisja Europejska liczy, że strona pomoże mieszkańcom UE znaleźć pracę w innych krajach i przyczyni się do polepszenia wiedzy obywateli Unii na temat pracy za granicą. Strona, oprócz ogłoszeń, zapewnia też informację o pomocy, na którą mogą liczyć osoby chcące pracować za granicą. (PAP)

ipj/ plo/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)