Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rosji wolno wyeksportować w tym roku 22 tony kawioru z Morza Kaspijskiego

0
Podziel się:

Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa
poinformowało w poniedziałek, że zgodnie z Konwencją Waszyngtońską
o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikich zwierząt i
roślin (CITES) w roku 2007 kwota eksportowa kawioru z Morza
Kaspijskiego wyniesie 22 tony.

*Rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa poinformowało w poniedziałek, że zgodnie z Konwencją Waszyngtońską o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikich zwierząt i roślin (CITES) w roku 2007 kwota eksportowa kawioru z Morza Kaspijskiego wyniesie 22 tony. *

Wyspecjalizowana agenda ONZ ustanowiła kwotę eksportową na rosyjski kawior z Morza Kaspijskiego na 22 tony; kwoty dla rosyjskiego Dalekiego Wschodu są jeszcze dyskutowane - powiedział przedstawiciel rosyjskiej służby nadzoru weterynaryjnego i fitosanitarnego Aleksiej Aleksiejenko.

W zeszłym roku na mocy Konwencji Waszyngtońskiej o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (CITES) odmówiono wyznaczenia kwot eksportowych na kawior z Morza Kaspijskiego, aby chronić ryby, z których jest on pozyskiwany. Jedynie Iran otrzymał zezwolenie na eksport ikry ryb jesiotrowatych występujących na jego wodach.

Kłusownictwo i nielegalna sprzedaż kawioru stały się tak dużym problemem, że Rosja utraciła swoją pozycję na rynku kawioru.

Pod koniec roku 2005 rosyjski minister rolnictwa Aleksiej Gordiejew informował, że nielegalna sprzedaż rosyjskiego kawioru sięga 1200 ton rocznie, a tylko 10 ton trafia do oficjalnej sprzedaży.

90 procent kawioru sprzedawanego na świecie pochodzi z Morza Kaspijskiego; hodowla jesiotrów staje się jednak coraz popularniejsza i dostarcza 5 procent światowej produkcji cennej ikry.

Sekretariat Konwencji Waszyngtońskiej obniżył na ten rok kwoty eksportowe kawioru o 15 procent w porównaniu z rokiem 2005. Wcześniej rządy sześciu krajów z rejonu Morza Kaspijskiego zgodziły się zmniejszyć połowy trzech gatunków kaspijskich jesiotrów o 20 procent.

Kwotami nie objęto bieługi i najmniejszej ryby jesiotrowatej - sterleta (czeczugi). Wyznaczenie kwot na kawior z bieługi odłożono do czasu uzupełnienia informacji przez produkujące go kraje.

Kawior pozyskiwany z bieługi, nazywany kawiorem astrachańskim, jest najdroższy - 250 g kosztuje blisko 1800 euro. (PAP)

klm/ mc/

2248, arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)