Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: koniec z przyjmowaniem korzyści przez lekarzy od firm farmaceutycznych

0
Podziel się:

Lekarze nie będą mogli przyjmować korzyści
majątkowych od firm farmaceutycznych w zamian za przepisywanie
pacjentom określonych leków - zakłada projekt nowelizacji ustawy o
świadczeniach opieki zdrowotnej, który we wtorek przyjął rząd.

Lekarze nie będą mogli przyjmować korzyści majątkowych od firm farmaceutycznych w zamian za przepisywanie pacjentom określonych leków - zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który we wtorek przyjął rząd.

Zgodnie z ustawą lekarzom, felczerom i farmaceutom będzie grozić odpowiedzialność karna za przyjmowanie korzyści od producentów leków.

"W innych krajach wizyty przedstawicieli firm farmaceutycznych w gabinetach lekarskich są zakazane. W Polsce to zmora pacjentów" - powiedział PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Paweł Trzciński. "Docierały do nas głosy pacjentów, skarżących się na sytuacje, w których czekali na wizytę, a tymczasem do gabinetu wchodził przedstawiciel firmy farmaceutycznej" - tłumaczył.

Jak wyjaśnił, do tej pory te kwestie nie były w żaden sposób uregulowane. "Ten proceder był piętnowany w mediach i wątpliwy etycznie. Nie można uzależniać przepisywanych leków od korzyści majątkowych" - zaznaczył.

Trzciński wyjaśnił, że resort zastanawia się również nad uregulowaniem kwestii oferowanych przez firmy farmaceutyczne szkoleń dla lekarzy w zamian za przepisywanie leków. "Rozważamy wprowadzenie rozwiązania istniejącego we Francji. Tam producenci leków finansują szkolenia dla lekarzy na tematy zaproponowane przez resort. Dopiero po takich szkoleniach informują o swoich produktach" - wyjaśnił.

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza też regulacje, które mają ograniczyć sztuczne kreowanie nieuzasadnionego względami medycznymi popytu na leki refundowane. Według szacunków Ministerstwa Zdrowia z tego powodu rocznie Narodowy Fundusz Zdrowia traci miliard zł.

Projekt dotyczy również firm i hurtowni farmaceutycznych oraz aptek i lekarzy. NFZ będzie mógł żądać od apteki informacji o każdej umowie na zakup leków lub wyrobów medycznych, zawartej z hurtownią farmaceutyczną. Jeśli apteka nie będzie chciała udostępnić tej informacji, to Fundusz powiadomi o tym Głównego Inspektora Farmaceutycznego i wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego, który będzie mógł cofnąć zezwolenie na jej prowadzenie. (PAP)

ktt/ pz/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)