Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął zmiany do ustawy o finansowym wsparciu dla gmin budujących mieszkania dla bezdomnych

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt
nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali
socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o finansowym wsparciu tworzenia lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni i domów dla bezdomnych.

Zgodnie z projektem inwestorzy tworzący lokale socjalne, mieszkania chronione, noclegownie i domy dla bezdomnych będą mogli otrzymać wsparcie socjalne wynoszące od 30 do 50 proc. kosztów inwestycji. Obecnie jest to maksymalnie od 20 do 40 proc. wartości poniesionych kosztów.

Nowością jest też możliwość pozyskiwania przez gminy, przy finansowej pomocy budżetu państwa, mieszkań komunalnych nie posiadających statusu lokali socjalnych. Gminy będą również mogły kupować całe budynki mieszkalne, a nie jak dotychczas, tylko poszczególne lokale.

Mają się też zmienić przepisy, które obecnie pozwalają na zakup lokalu, połączony z remontem. Nowelizacja przewiduje, że gmina, powiat lub organizacja pożytku publicznego będą mogły pozyskać mieszkanie, budując je, remontując albo zmieniając sposób użytkowania budynku, w którym się ono znajduje. Gminy będą mogły także otrzymać wsparcie finansowe na tworzenie mieszkań komunalnych w ramach inwestycji prowadzonej przez towarzystwo budownictwa społecznego.

Tworząc zasoby komunalne z wykorzystaniem dofinansowania gmina będzie zobowiązana do wydzielenia z istniejących już zasobów odpowiedniej liczby lokali socjalnych. Umożliwi to powstawanie tzw. łańcuchów przeprowadzek. Do nowych mieszkań komunalnych będą kierowani lokatorzy regularnie uiszczający opłaty czynszowe, natomiast do mieszkań o niższym standardzie i mniejszym czynszu osoby lub rodziny niewypłacalne.

Przyjęty przez rząd projekt wprowadza również możliwość refinansowania, tj. zwrotu wcześniej poniesionych przez gminę kosztów zakupu lokalu lub budynku. Warunkiem będzie, aby inwestycja została wykonana nie wcześniej niż 12 miesięcy od daty złożenia wniosku o wparcie finansowe.

Jak podkreślają autorzy zmian, nowelizacja wyeliminuje podstawowe bariery utrudniające powstawanie inwestycji przewidzianych w pilotażowym programie budowy domów socjalnych. Jego adresatami są gminy podejmujące się budowy, adaptacji, przebudowy czy remontu budynków przeznaczonych na lokale socjalne, noclegownie i domy dla bezdomnych.

Pomocowe pieniądze będzie wypłacał Bank Gospodarstwa Krajowego.(PAP)

awk/ bno/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)