Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senacki projekt zmian w ustawie o wyborze prezydenta

0
Podziel się:

Senat rozpatrzył w środę projekt zmian w
ustawie o wyborze prezydenta, który zakłada m.in. wprowadzenie
dwudniowego głosowania oraz możliwości głosowania przez
pełnomocnika. Zdaniem Dariusza Bachalskiego (PO), takie
rozwiązania wpłyną na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Senat rozpatrzył w środę projekt zmian w ustawie o wyborze prezydenta, który zakłada m.in. wprowadzenie dwudniowego głosowania oraz możliwości głosowania przez pełnomocnika. Zdaniem Dariusza Bachalskiego (PO), takie rozwiązania wpłyną na zwiększenie frekwencji w wyborach.

Poza wprowadzeniem dwudniowego głosowania w wyborach prezydenckich nowelizacja autorstwa grupy senatorów PiS, PO i Narodowego Koła Parlamentarnego przewiduje też, że lokale wyborcze będą otwarte od godz. 8.00 do 22.00.

"Zmiany te, tak wynika z badań, kolosalnie wpłyną na poprawienie frekwencji, a ta w Polsce jest żenującą niska, szczególnie w porównaniu do krajów starej +piętnastki" Unii Europejskiej" - podkreślił reprezentujący wnioskodawców Bachalski.

Jak argumentował, nowela ma nie tylko poprawić frekwencję, ale także umożliwić udział w wyborach tym, którzy nie mogą tego uczynić, np. z powodu barier architektonicznych czy choroby.

Z kolei Przemysław Alexandrowicz (PiS) chce, by z nowelizacji wykreślić możliwość głosowania przez pełnomocnika. W ocenie senatora PiS, odejście od "fundamentalnej" zasady głosowania osobistego "nie do końca jest rzetelne".

"Jeżeli zgodzimy się, żeby jedna osoba reprezentowała dwie inne, to dlaczego nie trzy. Skoro można głosować za jedną osobę niespokrewnioną, to dlaczego nie za dwie, jeżeli wszystkie rygory będą spełnione" - pytał Alexandrowicz.

Nowela wprowadza możliwość głosowania przez pełnomocnika dla osób niepełnosprawnych oraz tych, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 75 lat. Pełnomocnikiem wyborczym mogłaby zostać osoba wpisana do rejestru wyborczego w tej samej gminie co wyborca udzielający pełnomocnictwa. Pełnomocnik mógłby reprezentować dwóch wyborców; jeden z nich musiałby być z nim spokrewniony.

Proponowana nowelizacja zmienia także zasady głosowania do Sejmu i Senatu oraz w wyborach samorządowych. Bachalski chce, by Senat przyjął ustawę jeszcze na tym posiedzeniu. Wówczas, jeśli propozycje zaaprobuje Sejm, nowe rozwiązania mogłyby wejść w życie podczas jesiennych wyborów do samorządu.

W ubiegłorocznych wyborach prezydenckich frekwencja wyniosła 49,74 proc., a w wyborach parlamentarnych - 40,57 proc. (PAP)

ajg/ par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)