Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senat m.in. o systemie oświaty i Państwowej Inspekcji Pracy

0
Podziel się:

Senat na rozpoczynającym się w środę
posiedzeniu zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o systemie
oświaty, zakładającą możliwość wprowadzenia mundurków dla uczniów.
Senatorowie mają też rozpatrywać zaproponowaną przez prezydenta
ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Senat na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu zajmie się m.in. nowelizacją ustawy o systemie oświaty, zakładającą możliwość wprowadzenia mundurków dla uczniów. Senatorowie mają też rozpatrywać zaproponowaną przez prezydenta ustawę o Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Zgodnie nowelizacją prawa oświatowego, dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady rodziców, będzie decydował o wprowadzeniu lub nie - mundurków dla uczniów; funkcjonowanie rad rodziców będzie obligatoryjne w szkołach publicznych.

W nowelizacji znajduje się też zapis o tym, że samorząd decyzję o powołaniu na stanowiska dyrektora szkoły miałby podejmować "w porozumieniu z organem prowadzącym nadzór pedagogiczny", czyli kuratorem. Oznacza to, że bez zgody kuratora osoba, która wygrała konkurs na stanowisko dyrektora szkoły, nie może być na nie powołana.

Jednak już po uchwaleniu nowelizacji przez Sejm wicepremier i minister edukacji Roman Giertych zapowiedział, że w Senacie zgłoszona zostanie do niej poprawka, zgodnie z którą - podobnie jak obecnie - o wyborze dyrektora szkoły decydować będą wyniki konkursu na to stanowisko, a nie kurator oświaty.

Nowelizacja wprowadza też przepis, że raz na trzy lata rady pedagogiczne szkół będą wybierały jeden podręcznik i jeden program nauczania do danego przedmiotu na danym poziomie edukacyjnym.

Wprowadzono też zmianę składu komisji przeprowadzającej konkurs na stanowisko kuratora oświaty, by wzmocnić głos administracji rządowej. Nowelizacja gwarantuje też ochronę prawną dla nauczycieli przewidzianą dla funkcjonariuszy publicznych.

Senatorowie zajmą się ponadto zaproponowaną przez prezydenta ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy. Zakłada ona m.in. zaostrzenie kar dla pracodawców za nieprzestrzeganie prawa pracy.

W myśl jednej z wprowadzonych przez Sejm do prezydenckiej propozycji poprawek, jeśli pracodawca zobowiązany orzeczeniem sądu do wypłaty wynagrodzenia za pracę lub innego świadczenia wynikającego ze stosunku pracy obowiązku tego nie wykonuje podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 3 lat.

Ustawa zakłada też, że minimalna kara, którą sąd może nałożyć na pracodawcę za nieprzestrzeganie prawa pracy, ma wynosić 1 tys. zł, a maksymalna, która dotychczas wynosiła 5 tys. zł, wzrośnie do 30 tys.

Zgodnie z ustawą, do kompetencji PIP należeć będzie m.in. kontrola legalności zatrudnienia i kontrola zatrudnienia cudzoziemców. Dotychczas robiły to podległe wojewodom służby kontroli legalności zatrudnienia.

Senat rozpatrzy także nowelizację przepisów Kodeksu postępowania karnego, będącą efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

W lipcu 2006 r. TK orzekł, że państwo ma obowiązek zwrócić osobie, która przed sądem została uniewinniona w procesie z oskarżenia publicznego, koszty opłacenia obrońcy z wyboru.

Zgodnie z nowelą w sprawach z oskarżenia publicznego, w razie uniewinnienia oskarżonego lub umorzenia postępowania, koszty procesu ponosi w całości Skarb Państwa. Wyjątkiem jest sytuacja, w której to oskarżony skierował przeciwko sobie podejrzenie, a następnie doszło do jego uniewinnienia lub umorzenia postępowania.

Z kolei koszty spraw prowadzonych z oskarżenia prywatnego, w razie uniewinnienia lub umorzenia postępowania, tak jak dotychczas ponosić ma oskarżyciel prywatny, a w razie pojednania się stron: oskarżyciel i oskarżony.(PAP)

mhe/ mok/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)