Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Siwiec: w przyszłym tygodniu obchody 50-lecia Parlamentu Europejskiego

0
Podziel się:

W przyszłym tygodniu w Strasburgu Parlament
Europejski będzie obchodził 50-lecie swej pracy - poinformował
wiceszef PE Marek Siwiec (LiD). Również Biuro Informacyjne PE w
Warszawie zaplanowało obchody jubileuszu działalności PE.

W przyszłym tygodniu w Strasburgu Parlament Europejski będzie obchodził 50-lecie swej pracy - poinformował wiceszef PE Marek Siwiec (LiD). Również Biuro Informacyjne PE w Warszawie zaplanowało obchody jubileuszu działalności PE.

Jak powiedział na piątkowej konferencji prasowej Siwiec, strasburskie obchody 50-lecia PE mają m.in. przypomnieć ważne momenty z historii Parlamentu Europejskiego. Według niego, znaczenie PE stale wzrasta. Szczególnie ważną rolę - przypomniał Siwiec - europarlament odegrał w 1999 roku, kiedy ważyły się losy Komisji Europejskiej, którą kierował były premier Luksemburga Jacques Santer.

W marcu 1999 roku groźba głosowania w PE nad odwołaniem całego składu Komisji Santera sprawiła, że komisarze sami podali się do dymisji. Członkowie Komisji Santera byli podejrzewani m.in. o nepotyzm i korupcję.

W grudniu 2004 roku z kolei protest części europosłów sprawił, że nie został wybrany na komisarza -znany ze swych homofobicznych wypowiedzi - kontrowersyjny włoski polityk Rocco Butiglione.

Dyrektor Biura Informacyjnego PE w Warszawie Jacek Safuta poinformował, że również w Warszawie zorganizowane będą obchody 50- lecia PE. Mają one zachęcić Polaków do udziału w wyborach do PE w czerwcu przyszłego roku.

19 marca przypada 50. rocznica pierwszego posiedzenia Europejskiego Zgromadzenia Parlamentarnego, które przekształciło się później w Parlament Europejski.

Korzenie obecnego Parlamentu Europejskiego sięgają 1952 r., kiedy na mocy Traktatu paryskiego powstało Wspólne Zgromadzenie Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali. Traktaty rzymskie z 1957 r. przekształciły je w organ wszystkich trzech Wspólnot Europejskich (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej).

Nazwa Parlament Europejski pojawiła się w 1962 roku. Początkowo deputowani byli wybierani przez parlamenty krajów członkowskich. W 1979 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory do Parlamentu Europejskiego i od tego czasu deputowani do Parlamentu są wybierani w wyborach bezpośrednich przez obywateli państw członkowskich Wspólnoty.

Początkowo PE był organem konsultacyjnym. Po wejściu w życie Jednolitego Aktu Europejskiego (1987), Traktatu w Maastricht (1993) i Traktatu amsterdamskiego (1997) stopniowo zyskiwał uprawnienia, także ustawodawcze.

Parlament Europejski przyjmuje wraz z Radą UE akty prawa europejskiego w wielu obszarach polityki. Sprawuje też nadzór nad pozostałymi instytucjami UE, w szczególności nad Komisją. Do jego kompetencji należy zatwierdzanie lub odrzucanie kandydatur komisarzy. Parlament dysponuje też prawem odwołania Komisji na podstawie wotum nieufności.

Parlament sprawuje również pieczę nad budżetem UE. Wraz z Radą UE przyjmuje on budżet Unii. Zwieńczeniem procedury budżetowej jest całkowite przyjęcie lub odrzucenie budżetu przez Parlament.

W europarlamencie zasiada w tej chwili 785 deputowantych z 27 krajów członkowskich UE, w tym 54 deputowanych z Polski.(PAP)

mkr/ la/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)