Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spotkanie młodzieży polonijnej w Kanadzie w 2011r.

0
Podziel się:

Już po raz trzeci w przyszłym roku odbędzie się w Kanadzie spotkanie
młodzieży polonijnej z tego kraju, Stanów Zjednoczonych i Europy. Organizatorzy szacują, że do
Toronto przyjedzie około 250 osób.

Już po raz trzeci w przyszłym roku odbędzie się w Kanadzie spotkanie młodzieży polonijnej z tego kraju, Stanów Zjednoczonych i Europy. Organizatorzy szacują, że do Toronto przyjedzie około 250 osób.

O spotkaniach, które zainicjowano w 2009 roku w Ottawie, opowiadali we wtorek na posiedzeniu senackiej Komisji ds. Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą ich inicjatorzy - Anna Barycka i Kamil Mróz.

W ub. roku na spotkania przyjechało ponad 100 osób z blisko 40 miejscowości z Kanady. W tym roku w kanadyjskim Windsorze było ich ponad 150 - z Kanady i Stanów Zjednoczonych, było też kilka osób z Europy.

Spotkania zorganizowano w Kanadzie, gdyż - jak powiedział Kamil Mróz - jest tam luka między pokoleniami Polonii kanadyjskiej. "Brakuje też koordynacji i nie ma inicjatyw polonijnych dla młodzieży" - powiedział. Stąd pomysł zorganizowania spotkań, zatytułowanych "Quo vadis". Mróz powiedział, że konferencje zmierzają raczej do stawiania pytań, niż dawania rozwiązań. Ostatnie spotkanie poświęcone było dziedzictwu, przywództwu i jedności.

To, zaplanowane od 13 do 14 maja 2011 w Toronto, ma dotyczyć narzędzi sukcesu. Spotkanie przeznaczone jest dla polonijnej młodzieży głownie kanadyjskiej i amerykańskiej, w wieku od 18 do 35 lat. Już trwają do niego przygotowania. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej www.quovadisconference.com.

Jak powiedziała Anna Barycka, studentka uniwersytetu w Ottawie, pierwszą konferencję zorganizowało kilka osób za pomocą maili, sms-ów i telefonów. "Jest to teraz znacznie łatwiejsze niż kiedyś, w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych" - podkreślał Kamil Mróz, obecnie student stosunków międzynarodowych w Brukseli.

Celem spotkań ma być m.in. budowanie polskiej społeczności w Kanadzie. Uczestnicy spotkań powołali też własną organizację Young Polish Canadian Professionals Association. Podkreślają, że mają nadzieję, że spotkania będą kontynuowane, a uczestników spotkań będzie przybywać. "Staramy się pozyskiwać sponsorów" - powiedziała Barycka. Dodała, że największym kosztem są przeloty - często z odległych części Kanady czy Stanów Zjednoczonych.

W Kanadzie mieszka obecnie około pół miliona Polaków. Jednak osób mających polskie pochodzenie jest znacznie więcej, bo około 800-900 tysięcy.(PAP)

dom/ itm/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)