Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Trwa spór o budowę obwodnicy przez Dolinę Rospudy

0
Podziel się:

Prezydent Lech Kaczyński wyraził dezaprobatę
wobec planowanego na czwartek rozpoczęcia budowy obwodnicy
Augustowa przez Dolinę Rospudy (Podlaskie). Generalna Dyrekcja
Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyjaśnia, że do rozpoczęcia
inwestycji obliguje ją Prawo budowlane. Obrońcy przyrody nie
ustają w protestach przeciwko budowie trasy.

Prezydent Lech Kaczyński wyraził dezaprobatę wobec planowanego na czwartek rozpoczęcia budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy (Podlaskie). Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wyjaśnia, że do rozpoczęcia inwestycji obliguje ją Prawo budowlane. Obrońcy przyrody nie ustają w protestach przeciwko budowie trasy.

17-km droga częściowo ma przebiegać przez dolinę rzeki Rospudy, chronionej w ramach programu Natura 2000. Prace nad przebiegiem trasy trwały od 1992 r. Droga ma omijać Augustów, przez który dziennie przejeżdżają setki tirów zmierzających do granicy z Litwą. Domagający się jak najszybszego rozpoczęcia inwestycji mieszkańcy Augustowa, podkreślają uzdrowiskowy charakter ich miasta.

"Wiadomość o planowanym na jutro rozpoczęciu budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy zastała Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w Gdańsku, gdzie przebywał na obradach Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. Wobec tej decyzji Prezydent wyraził - mając na względzie zarówno dobro mieszkańców regionu jak i Doliny Rospudy - swoją zdecydowaną dezaprobatę" - podało w komunikacie w środę wieczorem Biuro Prasowe prezydenta.

W środę w Augustowie dyrektor białostockiego oddziału GDDKiA Tadeusz Topczewski poinformował, że następnego dnia rozpocznie się budowa obwodnicy Augustowa. Jak wyjaśnił w popołudniowym komunikacie rzecznik GDDKiA, Andrzej Maciejewski, plac budowy został przekazany w środę wykonawcy obwodnicy Augustowa, zgodnie z procedurą wynikającą z Prawa budowlanego.

Poinformował też, że w czwartek rozpocznie się wytyczanie pasa drogowego. Natomiast - jak powiedział Topczewski - w następnym tygodniu oficjalnie rozpoczną się prace budowlane.

Również przebywający w środę w Augustowie minister środowiska Jan Szyszko zapewnił, że cała procedura dotycząca budowy obwodnicy jest zgodna z prawem.

Tymczasem we wtorek unijny komisarz ds. środowiska Stawros Dimas zapowiedział, że KE jest gotowa szybko zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wydanie Polsce nakazu wstrzymania prac przy budowie obwodnicy Augustowa.

Premier Jarosław Kaczyński powiedział w środę, że decyzja o budowie obwodnicy Augustowa nie zmieniła się. Dodał, że nie lekceważy ostrzeżeń Komisji Europejskiej, ale ewentualne decyzje w tej sprawie "muszą wynikać z pewnego równoważenia racji".

Przeciwko przebiegowi trasy przez dolinę rzeki Rospudy od kilkunastu dni protestują ekolodzy i obrońcy przyrody w różnych miastach Polski. W środę wieczorem przed Pałacem Prezydenckim demonstrowało około 100 osób. Jak powiedział PAP Marcin Brzeziński z akcji zielona wstążka, reprezentowali oni ruch społeczny. Z zadowoleniem przyjęli informację, że przeciwny budowie obwodnicy jest prezydent Lech Kaczyński. W obronie Doliny Rospudy protestowali też w środę we Wrocławiu tamtejsi ekolodzy.

Od kilkunastu dniu ekolodzy z Greenpeace biwakują w Dolinie Rospudy w założonym tam obozie. Planują przebywać w nim do 1 marca, kiedy rozpoczynają się okresy lęgowe ptaków i nie można wycinać drzew.

9 lutego wojewoda podlaski wydał pozwolenie na budowę obwodnicy Augustowa, która 500-metrową estakadą ma przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Estakada ma się wspierać na specjalnych słupach, 11 metrów nad ziemią. Słupy mają być wwiercane w ziemię tak, by jak najmniej naruszyć stosunki wodne na torfowisku.

Drogowcy zapewniają, że inwestycja zaprojektowana została w sposób zabezpieczający jej późniejszy wpływ na środowisko. Budowa jest też obwarowana konkretnymi kompensatami przyrodniczymi. Są to działania obejmujące m.in. rekultywację gleby, zalesianie, zadrzewianie lub tworzenie skupisk roślinności. (PAP)

mskr/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)