Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tusk: w przyszłym tygodniu rozmowa z prezydentem nt. Traktatu Lizbońskiego.

0
Podziel się:

Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że
w połowie przyszłego tygodnia, przed swoim wyjazdem do Brukseli na
posiedzenie Rady Europejskiej, będzie konsultował się z
prezydentem Lechem Kaczyńskim w sprawie dalszej ratyfikacji
Traktatu Lizbońskiego.

*Premier Donald Tusk zapowiedział w sobotę, że w połowie przyszłego tygodnia, przed swoim wyjazdem do Brukseli na posiedzenie Rady Europejskiej, będzie konsultował się z prezydentem Lechem Kaczyńskim w sprawie dalszej ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. *

Szef rządu jest przekonany, że mimo odrzucenia Traktatu Lizbońskiego w irlandzkim referendum, proces ratyfikacji tego dokumentu w Polsce, powinien być kontynuowany.

"Ponieważ jedynym wyjściem, korzystnym z punktu widzenia i naszych interesów i Unii Europejskiej, jest znaleźć dobre wyjście, dobre rozwiązanie dla Irlandii, tak aby mimo porażki referendalnej, można było skutecznie implementować zapisy Traktatu Lizbońskiego w całej Europie" - powiedział Tusk w sobotę dziennikarzom w Gdańsku.

Oficjalne wyniki potwierdziły w piątek po południu, że Irlandczycy odrzucili w czwartkowym referendum Traktat Lizboński. Przeciwko przyjęciu dokumentu było 53,4 proc. głosujących, za - 46,6 proc. Frekwencja wyniosła 53,1 proc. Irlandia to jedyny kraj "27", w którym przyjęcie Traktatu odbywało się na drodze referendum.

W sprawie dalszego postępowania nad ratyfikacją Traktatu Tusk zamierza się kontaktować bezpośrednio lub telefonicznie z Lechem Kaczyńskim przed swoją przyszłotygodniową wizytą w Brukseli, gdzie pierwsze rozmowy zaplanowane zostały na środę wieczór.

Szef rządu dodał, że bez "popędzania kogokolwiek" jest zdania, iż "dobrze byłoby" gdyby prezydent Kaczyński podpisał ostatecznie ratyfikację Traktatu.

"Skoro nikt nie miał jakby większych wątpliwości i negocjatorzy - a więc prezydent Kaczyński i ja podpisując ten traktat - to moim dobrze byłoby gdyby Polska budowała tzw. główny nurt w UE i na pewno w tym głównym nurcie będą państwa, które ratyfikują ten traktat" - podkreślił premier.

Zdaniem Tuska, wobec Irlandczyków, którzy odrzucili Traktat, warto być teraz "powściągliwym i delikatnym". "Nikt nie powinien dziś w Europie powiedzieć Irlandczykom: +jak wam się Traktat nie podoba to zostaniecie na marginesie Unii, albo będziecie w tej gorszej, drugiej prędkości Unii. Takie deklaracje uznałbym za niedopuszczalne" - powiedział Tusk.

Zaznaczył, że Iralndczykom "niczego nie można narzucać, trzeba ten werdykt referendalny uszanować i wspólnie zastanowić się jak z tego kłopotu wyjść".

"Najlepszym sposobem jest kontynuowanie procesu ratyfikacyjnego w tych krajach, które uznają ten traktat za dobry" - uważa Tusk.

Premier, wraz z minister zdrowia Ewą Kopacz, wziął w sobotę w Gdańsku udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Centrum Medycyny Inwazyjnej.

Centrum Medycyny Inwazyjnej (CMI) w Gdańsku, pod które wmurowano w sobotę kamień węgielny z udziałem premiera Tuska i minister Kopacz, ma być oddane do użytku za 2,5 roku. CMI powstanie na terenach Akademii Medycznej. W nowoczesnym obiekcie znajdzie się 300 łóżek. Koszt inwestycji w wysokości ponad 500 mln pokryje ministerstwo zdrowia. (PAP)

rop/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)