Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE i Ukraina rozpoczną negocjacje w sprawie wspólnej przestrzeni lotniczej

0
Podziel się:

Zebrani we wtorek w Brukseli
ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej
udzielili Komisji Europejskiej mandatu na rozpoczęcie z Ukrainą
negocjacji dotyczących wspólnej przestrzeni lotniczej.

*Zebrani we wtorek w Brukseli ministrowie transportu krajów członkowskich Unii Europejskiej udzielili Komisji Europejskiej mandatu na rozpoczęcie z Ukrainą negocjacji dotyczących wspólnej przestrzeni lotniczej. *

Porozumienie w tej sprawie ma służyć zintegrowaniu Ukrainy z europejskimi strukturami lotniczymi po podpisaniu podobnej umowy z krajami Bałkanów Zachodnich i Marokiem.

Jak ocenia KE, stanie się ono dalszym, ważnym krokiem w poszerzaniu Wspólnej Europejskiej Przestrzeni Lotniczej (WEPL), która ma powstać do 2010 roku.

"Ta decyzja jest zgodna z oczekiwaniami polskich władz, które zabiegają o jak najszerszą współpracę między UE a Ukrainą" - powiedział polski minister transportu Jerzy Polaczek na konferencji prasowej.

Wiceprzewodniczący KE, komisarz ds. transportu Jacques Barrot ocenił, że dzięki pożytkom wypływającym ze wspólnego rynku lotniczego UE i Ukraina poprawią stosunki i wyciągną wielkie korzyści dla lotnictwa i pasażerów. Porozumienie zapewni bowiem wysoki poziom bezpieczeństwa, ułatwi handel oraz kontakty społeczne z bliskimi sąsiadami.

W komunikacie KE podkreślono ścisłe związki ukraińskiego rynku lotniczego z unijnym.

Ruch lotniczy między UE i Ukrainą rośnie: w 2005 roku przewieziono 1,8 mln pasażerów, czyli trzy razy więcej niż pięć lat wcześniej. Ukraina ma zawarte dwustronne porozumienia lotnicze ze wszystkimi 25 państwami członkowskimi Unii - przypomniała Komisja Europejska.

Zaznaczyła, że dzięki porozumieniu Ukraina dostosuje swe ustawodawstwo do standardów europejskich i wprowadzi dużą część wspólnotowego dorobku prawnego (acquis communautaire). Celem unijnej polityki w dziedzinie lotnictwa jest utworzenie do 2010 roku wspólnej przestrzeni lotniczej ze wszystkimi sąsiadami.

WEPL ma zapewnić wysokie i jednakowe standardy bezpieczeństwa w Europie oraz harmonizację zasad konkurencji i praw konsumentów, co finansowo wesprze sama Unia. Przewiduje się, że doprowadzi to do zmniejszenia liczby wypadków, a także spóźnień samolotów.

Ponadto WEPL ma być impulsem dla przemysłu, gdyż stworzy jednolity rynek lotniczy składający się z kilkudziesięciu krajów. (PAP)

kar/ kot/ ap/

18:41 06/12/12

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)