Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: Na razie brak zgody, by szczyt odniósł się do polskiej propozycji traktatu energetycznego

0
Podziel się:

20.3.Bruksela (PAP) - Polska zgłosiła w poniedziałek w Brukseli
postulat, by w konkluzjach ze szczytu europejskiego 23-24 marca
znalazło się odwołanie do polskiej propozycji traktatu o
bezpieczeństwie energetycznym. Na razie nie ma na to zgody.

20.3.Bruksela (PAP) - Polska zgłosiła w poniedziałek w Brukseli postulat, by w konkluzjach ze szczytu europejskiego 23-24 marca znalazło się odwołanie do polskiej propozycji traktatu o bezpieczeństwie energetycznym. Na razie nie ma na to zgody.

"Zgłosiłem postulat, żeby Unia Europejska odnotowała (w konkluzjach) polską propozycję traktatu o bezpieczeństwie energetycznym. Jak będzie dalej, zobaczymy w piątek" - powiedział dziennikarzom wiceminister spraw zagranicznych Stanisław Komorowski, który reprezentował Polskę na spotkaniu "25" w Brukseli.

Źródła w Radzie UE, uczestniczące w poniedziałkowej debacie, powiedziały PAP, że większość krajów woli uniknąć debaty o polskiej propozycji, "bo nie chcą problemów z Rosją".

Komorowski przyznał, że "podstawą do dyskusji" przywódców unijnych na szczycie będzie "Zielona Księga" o przyszłości polityki energetycznej UE, przedstawiona w marcu przez Komisję Europejską. Dokument ten, choć mówi o solidarności między państwami w razie kryzysu, nie idzie tak daleko jak proponowany przez Polskę traktat.

"Trudno powiedzieć, jaki będzie ostateczny kształt konkluzji w piątek" - nie traci nadziei Komorowski. Przypomniał, że w piątek Polska i Hiszpania zajęły wspólne stanowisko w sprawie polityki energetycznej. "A zatem jest coraz większe zrozumienie w Europie, że polskie postulaty są jak najbardziej na miejscu" - dodał.

Komisja Europejska nie ocenia polsko-hiszpańskiego stanowiska, ale "wita je z szacunkiem" jako wkład w toczącą się dyskusję" - powiedział PAP rzecznik komisarza ds. energii Andrisa Piebalgsa, Ferran Tarradellas Espuny.

"Komisja i wszystkie kraje członkowskie są zgodne, że podstawą dyskusji ma być Zielona Księga" - oświadczył rzecznik.

Tymczasem premier Kazimierz Marcinkiewicz powiedział w poniedziałek w Warszawie, że większość polskich pomysłów dotyczących bezpieczeństwa energetycznego w UE znajdzie się w "Zielonej Księdze".

Premier powiedział, że odnosi takie wrażenie po rozmowach telefonicznych, jakie odbył w tej sprawie z kanclerzem Austrii Wolfgangiem Schuesselem i z niemiecką kanclerz Angelą Merkel. "One (rozmowy - PAP) wskazują na to, że większość rzeczy, jakie znajdowały się jako elementy najważniejsze w naszej debacie, i naszych propozycji" zawarto w "Zielonej Księdze" - powiedział premier.

Inga Czerny, Michał Kot (PAP)

icz/ kot/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)