Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

UE: W poniedziałek rozpoczęcie rozmów nt. nowego porozumienia UE- Ukraina

0
Podziel się:

Ukraina i Komisja Europejska w imieniu 27
państw unijnych oficjalnie rozpoczną w poniedziałek negocjacje
nowego porozumienia, które ma zbliżyć Kijów do UE, głównie w
wymiarze gospodarczym i energetycznym.

Ukraina i Komisja Europejska w imieniu 27 państw unijnych oficjalnie rozpoczną w poniedziałek negocjacje nowego porozumienia, które ma zbliżyć Kijów do UE, głównie w wymiarze gospodarczym i energetycznym.

"Od czasu pomarańczowej rewolucji, Ukraina dokonała doskonałych postępów w dziedzinie reformy demokratycznej i gospodarczej. Nowe porozumienie pozwoli zbliżyć jeszcze bardziej Ukrainę do Unii Europejskiej" - oświadczyła w komunikacie dla prasy komisarz ds. stosunków zewnętrznych Benita Ferrero-Waldner.

Przyjęty w styczniu przez ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE mandat negocjacyjny, nie zawiera jednak - mimo starań Polski - żadnej obietnicy przyjęcia Kijowa do Wspólnoty. W osobnej deklaracji ministrowie powtórzyli jedynie, iż "Unia Europejska przyjmuje do wiadomości europejskie aspiracje i cieszy się z europejskiego wyboru Ukrainy".

W mandacie mówi się o stworzeniu "pełnej strefy wolnego handlu". Nowe porozumienie ma służyć "wspieraniu reform politycznych i gospodarczych na Ukrainie, których celem jest wzmocnienie demokracji, stabilności i dobrobytu w tym kraju". Negocjacje w sprawie strefy wolnego handlu będą mogły rozpocząć się dopiero po wejściu Ukrainy do Światowej Organizacji Handlu.

"Negocjacje na temat strefy wolnego handlu pogłębią integrację gospodarczą, podczas gdy wzmocnienie współpracy politycznej pozwoli na poprawę w takich dziedzinach jak demokracja, prawa człowieka i państwo prawa" - uważa Ferrero-Waldner. "Ukraina jest też kluczowym partnerem energetycznym dla Unii i nowe porozumienie pozwoli nam lepiej zapewnić bezpieczeństwo energetyczne oraz poprawić normy ochrony środowiska oraz poczynić postępy na drodze do integracji naszych rynków gazu i elektryczności" - dodała komisarz.

Od czasu pomarańczowej rewolucji w 2004 roku UE deklaruje wolę zacieśnienia związków z Kijowem. Stąd idea zawarcia nowego, globalnego "pogłębionego porozumienia" z Ukrainą w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedzkiej (EPS). Porozumienie ma zastąpić obecną umowę o partnerstwie i współpracy podpisaną w 1994 roku i teoretycznie wygasająca z początkiem 2008 roku. Jeśli nie zostanie wynegocjowane nowe porozumienie, automatycznie zostanie przedłużone dotychczasowe.

Inga Czerny (PAP)

icz/ dmi/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)