Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W.Brytania: Sąd przeciwny deportacji domniemanych terrorystów

0
Podziel się:

Jordańczyk i 12 Libijczyków podejrzanych o
powiązania z terroryzmem skutecznie odwołało się od decyzji o
deportowaniu ich z Wielkiej Brytanii. Jest to interpretowane jako
porażka dla antyterrorystycznej polityki brytyjskiego rządu.

Jordańczyk i 12 Libijczyków podejrzanych o powiązania z terroryzmem skutecznie odwołało się od decyzji o deportowaniu ich z Wielkiej Brytanii. Jest to interpretowane jako porażka dla antyterrorystycznej polityki brytyjskiego rządu.

Pochodzący z Jordanii muzułmański duchowny Abu Katada oraz 12 Libijczyków, których W. Brytania chciała deportować do ich krajów pochodzenia, wygrali w środę sprawy w sądach odwoławczych.

Wiceminister spraw wewnętrznych Tony McNulty oświadczył, że Abu Katada, znany z płomiennych kazań i nazywany przez niektórych prawą ręką Osamy bin Ladena, pozostanie w więzieniu do czasu wniesienia przez rząd odwołania.

Z wnioskiem do Brytyjczyków o wydanie Abu Katady w 2005 r. wystąpiły władze Jordanii, które chcą go postawić przed sądem z oskarżenia o terroryzm. W przeszłości Abu Katada był już zaocznie skazany przez jordański sąd.

W osobnej sprawie odwoławczej dwóch Libijczyków znanych jako A.S. i D.D. także uzyskało korzystne dla siebie orzeczenie sądu.

Wobec nich oraz 10 innych Libijczyków podejrzanych o działalność terrorystyczną rząd odstąpił od wniosku deportacyjnego, ale zamierza objąć ich przewidzianą przez prawo kontrolą. Oznacza to, że będą pod ścisłym nadzorem policji, nie będą mieli swobody poruszania się ani swobody utrzymywania kontaktów z innymi ludźmi.

Zarówno Abu Katada jak i A.S. oraz D.D. odwołali się do sądu od orzeczenia deportacyjnego wydanego przez Specjalną Komisję Apelacyjną ds. Imigracji (SIAC - Special Immigration Appeals Commission), organ orzekający o statusie imigracyjnym obcokrajowców, który może nakazać deportację cudzoziemca.

Powodem, dla którego sąd odwoławczy wypowiedział się przeciw deportowaniu Abu Katady, były obawy, że sąd w Jordanii w postępowaniu przeciwko niemu może dopuścić materiał dowodowy, uzyskany w śledztwie wskutek tortur.

Według sądu odwoławczego SIAC w tej konkretnej kwestii przyjął niewłaściwe przesłanki prawne. Wszystkie inne szczegółowe kwestie podniesione we wniosku odwoławczym Abu Katady zostały przez sąd oddalone.

45-letni Abu Katada przyjechał do W. Brytanii w 1993 r. z fałszywym paszportem Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W czerwcu 1994 roku wraz z rodziną uzyskał azyl. Taśmy z jego kazaniami znaleziono w mieszkaniu w Hamburgu, w którym mieszkał jeden z zamachowców-samobójców z 11 września 2001 roku. (PAP)

asw/ az/ kar/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)