Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Sejmie o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego

0
Podziel się:

W środę po godz. 14 w Sejmie rozpoczęło się
pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu
Lizbońskiego. Klub PiS zapowiedział złożenie poprawek do projektu.
Projekt przedstawia posłom minister spraw zagranicznych Radosław
Sikorski.

W środę po godz. 14 w Sejmie rozpoczęło się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego. Klub PiS zapowiedział złożenie poprawek do projektu. Projekt przedstawia posłom minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski.

Rządowy projekt zawiera dwa artykuły. Pierwszy z nich brzmi: "Wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji Traktatu z Lizbony zmieniającego Traktat o Unii Europejskiej i Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, sporządzonego w Lizbonie dnia 13 grudnia 2007 r."

Drugi artykuł przewiduje, że ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia.

Tymczasem w przedstawionym w środę projekcie ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego autorstwa PiS zapisano m.in., że polska konstytucja jest najwyższym prawem w RP a Traktat Lizboński nie daje podstaw do tego, by w ramach UE były podejmowane "jakiekolwiek działania uszczuplające suwerenność" państw członkowskich.

PiS zgłosi swój projekt jako poprawkę do rządowego projektu ustawy ratyfikacyjnej. Jak podkreślono w projekcie PiS, "RP jest i pozostaje suwerennym państwem, którego decyzje mają źródło w woli narodu, dotyczy to w szczególności decyzji o przystąpieniu RP do UE (...), a także o ewentualnym wystąpieniu z niej".

W projekcie umieszczono też potwierdzenie, że Polska ogranicza stosowanie Karty Praw Podstawowych (co jest efektem przyłączenia się naszego kraju do tzw. protokołu brytyjskiego).

Podkreślono też, że Karta Praw Podstawowych "w żaden sposób nie narusza prawa RP do stanowienia prawa w zakresie moralności publicznej, prawa rodzinnego, a także ochrony godności ludzkiej".

Szef klubu PO Zbigniew Chlebowski oświadczył w środę, że Platforma nie zaakceptuje proponowanej przez PiS zmiany ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego, bo - jego zdaniem - "ingeruje" ona w treść samego Traktatu.

Ustawa, wyrażająca zgodę na ratyfikację - przez głowę państwa - umowy międzynarodowej, jest uchwalana przez Sejm większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów oraz przez Senat większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Przedstawiciele 27 państw Unii Europejskiej podpisali Traktat Lizboński 13 grudnia ubiegłego roku. Traktat ma wejść w życie najpóźniej w połowie 2009 roku, pod warunkiem, że nie będzie problemów z jego ratyfikacją. Jedynie w Irlandii istnieje ustawowy wymóg poddania traktatu pod referendum. (PAP)

par/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)