Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Papież modli się za narody Serbii i Kosowa

0
Podziel się:

(pełne oświadczenie rzecznika Watykanu)

(pełne oświadczenie rzecznika Watykanu)

17.2.Rzym (PAP) - Benedykt XVI modli się za narody Serbii i Kosowa - oświadczył w niedzielę rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi.

Stolica Apostolska - dodał - apeluje o ostrożność i umiarkowanie oraz zapobieżenie wybuchowi przemocy.

Nawiązując do ogłoszenia niepodległości przez Kosowo, ksiądz Lombardi powiedział w Radiu Watykańskim: "Papież wciąż patrzy z miłością na narody Serbii i Kosowa, jest blisko nich i zapewnia je o swoich modlitwach w tym decydującym momencie ich historii".

Watykański rzecznik podkreślił, że Stolica Apostolska apeluje "do wszystkich, zwłaszcza rządzących polityków Serbii i Kosowa, o ostrożność oraz umiarkowanie i prosi o zdecydowane i czynne zaangażowanie, by zapobiec ekstremalnym reakcjom i wybuchowi przemocy, tak aby stworzono już teraz przesłanki dla przyszłości wzajemnego szacunku, pojednania i współpracy".

Dyrektor watykańskiego biura prasowego przypomniał, że Stolica Apostolska z wielką uwagą śledziła i śledzi rozwój wydarzeń i wyraża pragnienie, by "w tym delikatnym momencie poczucie odpowiedzialności i duch pokoju przeważyły nad wszelkim innym postępowaniem zarówno rządzących, jak i zaangażowanych narodów".

"Jednostronne ogłoszenie niepodległości Kosowa, oparte na zaleceniach zawartych w planie mediatora ONZ Marttiego Ahtisaariego, tworzy nową sytuację, która naturalnie będzie obserwowana z wielką uwagą przez Stolicę Apostolską; będzie ona także musiała ocenić ewentualne prośby, jakie mogą do niej dotrzeć w tej kwestii" - dodał ks. Lombardi.

Przypomniał o potrzebie zwrócenia "szczególnej uwagi na obronę demokracji i państwa prawa oraz na to, by w Kosowie zostały wprowadzone międzynarodowe standardy poszanowania praw mniejszości oraz wszystkich mieszkańców, bez względu na przynależność etniczną, religię, język czy narodowość".

Ponadto za konieczne Watykan uznał czuwanie nad cennym chrześcijańskim dziedzictwem artystyczno-kulturalnym w Kosowie.

"Stabilność w tym regionie będzie umacniana wszelkimi wysiłkami i dlatego należy sobie życzyć niezwykle ważnego wkładu wspólnoty międzynarodowej"- oświadczył rzecznik Watykanu.

Deklarację niepodległości Kosowa, dotąd prowincji Serbii, zamieszkanej w większości przez Albańczyków, przyjął w niedzielę przez aklamację kosowski parlament.

Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)