Osiemnaście partii lewicowych i organizacji społeczno-zawodowych o profilu lewicowym wystartuje wspólnie w wyborach samorządowych w Wielkopolsce. Ich przedstawiciele podpisali w poniedziałek w poznańskiej siedzibie SLD porozumienie programowe na lata 2006-2010.
Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się m.in. SLD, SdPl, Unia Pracy, Stowarzyszenie "Ordynacka", Krajowa Partia Emerytów i Rencistów, OPZZ, Związek Nauczycielstwa Polskiego, Forum Równych Szans i Praw Kobiet oraz Polski Związek Działkowców.
"Nasz sukces w wyborach samorządowych może być przyczynkiem do zjednoczenia lewicy w kraju. Obecnie trudno wskazać, jaki ostatecznie będzie kształt lewicy w Polsce. Jednak zagrożenie rządami prawicy jest duże i zbliżanie się w tej sytuacji do siebie środowisk lewicowych jest zupełnie naturalne" - powiedziała na konferencji prasowej szefowa wielkopolskiej SLD Krystyna Łybacka.
Wtórowała jej liderka wielkopolskiego SdPl Sylwia Pusz: "To cenny przykład dla całego kraju, jedyna alternatywa wobec rządów egzotycznej trójkolorowej koalicji. Mamy teraz do czynienia z władzą populistów, ludzi o poglądach ksenofobicznych. Trzeba z nimi walczyć. Może w przyszłości powstanie koalicja, zjednoczenie partii lewicowych na szczeblu centralnym. Ale nie poganiajmy, wszystko po kolei".
Były przewodniczący kaliskiej UP Andrzej Spychalski poinformował zaś, że tamtejsi członkowie Unii wstępują w szeregi SLD. "Finalizujemy działania o charakterze integracyjnym. Program nas nie dzielił. Były tylko sprawy personalne, które stopniowo dało się rozwiązać" - powiedział Spychalski.
Partie i organizacje, które w poniedziałek podpisały porozumienie, wkrótce wystawią wspólnego kandydata na prezydenta Poznania. (PAP)
bek/ ura/