Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wrocław: Powstaje projekt e-Zdrowie

0
Podziel się:

Projekt e-Zdrowie, który powstaje na Dolnym
Śląsku, ma umożliwić stworzenie cyfrowych baz danych pacjentów
oraz rozwój tzw. telemedycyny. Ma być zrealizowany do końca 2011
roku, kosztem blisko 75 mln złotych.

Projekt e-Zdrowie, który powstaje na Dolnym Śląsku, ma umożliwić stworzenie cyfrowych baz danych pacjentów oraz rozwój tzw. telemedycyny. Ma być zrealizowany do końca 2011 roku, kosztem blisko 75 mln złotych.

Takie informacje przekazał dziennikarzom w środę we Wrocławiu rektor tamtejszej Akademii Medycznej, prof. Ryszard Andrzejak.

Projekt pn. "Utworzenie ogólnopolskiego ośrodka innowacji i transferu technologii w zakresie e-Zdrowia" będzie realizowany przez wrocławską Akademię Medyczną oraz Wrocławski Medyczny Park Naukowo-Technologiczny, przy wsparciu samorządu województwa dolnośląskiego. Będzie współfinansowany ze środków Unii Europejskiej.

"Realizacja tego projektu pomoże w szybszej i tańszej diagnostyce, ponieważ lekarz będzie miał szybki dostęp do danych pacjenta. Nie będzie trzeba w różnych przychodniach powtarzać tych samych badań, nawet jeśli pacjent je zgubi w formie papierowej. A jeśli np. Dolnoślązak zachoruje we Francji, to upoważniony przez niego lekarz będzie miał dostęp do historii jego choroby, czy informacji o uczuleniach" - wyjaśniał prof. Andrzejak.

Nowy system umożliwić ma też rozwój tzw. telemedycyny. "Jeśli pacjent złamie nogę gdzieś w małej miejscowości, a w szpitalu nie będzie akurat specjalisty, zdjęcie rentgenowskie przesłane zostanie przy pomocy internetu do centrum e-Zdrowia. Tam nastąpi specjalistyczna diagnoza, którą potem odesłać można do szpitala aby prowadzić leczenie" - wyjaśnił prezes Wrocławskiego Medycznego Parku Naukowo-Technologicznego, Wojciech Homola.

Internetowa baza danych w wersji podstawowej, czyli dostępnej dla pacjentów, ma zawierać informacje m.in. o uczuleniach, grupie krwi danej osoby i zalecanych konsultacjach, będzie też prawdopodobnie przypominać o badaniach. "Natomiast upoważnieni przez pacjenta lekarze, w każdym miejscu na świecie będą mieli dostęp do pełnej bazy danych, w tym np. do historii choroby" - dodał Homola.

Dane pacjentów będą gromadzone we Wrocławiu, w centrum e-Zdrowia przy ul. Borowskiej. Informacje mają pochodzić z przychodni i szpitali, które przystąpią do systemu. W pierwszej kolejności będą to placówki dolnośląskie, ale projekt docelowo ma być ogólnopolski.

"Takie dane muszą być w wersji cyfrowej. Za każdym razem, np. podczas pobytu w szpitalu, pacjent musi też wyrazić zgodę na umieszczenie jego danych w systemie. Ponieważ są to dane szczególne, zabezpieczone będą nawet bardziej niż dane bankowe" - mówił Homola.

Prace przystosowawcze w dolnośląskich szpitalach i przychodniach już trwają. Natomiast w 2010 roku dane z placówek mają być połączone, aby system mógł zacząć działać. Przewidywany termin zakończenia realizacji projektu to grudzień 2011. (PAP)

iwe/ pz/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)