Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wystawa "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce

0
Podziel się:

Archiwalne i współczesne fotografie, wspomnienia i fragmenty filmów oraz
muzyka ormiańska znalazły się na multimedialnej wystawie "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w
Polsce", która zostanie otwarta w sobotę w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Archiwalne i współczesne fotografie, wspomnienia i fragmenty filmów oraz muzyka ormiańska znalazły się na multimedialnej wystawie "Z widokiem na Ararat. Losy Ormian w Polsce", która zostanie otwarta w sobotę w stołecznym Domu Spotkań z Historią.

Jak podkreślają organizatorzy, to pierwsza tego typu ekspozycja prezentowana w stolicy, ukazująca historię, kulturę i życie codzienne Polaków pochodzenia ormiańskiego i Ormian żyjących w Polsce, którzy kultywują swoje zwyczaje z dala od rodzimego kraju. Wystawa została przygotowana przez Fundację Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich we współpracy z Domem Spotkań z Historią.

"Wystawa przedstawia najważniejsze fakty z historii Armenii i Ormian w Polsce. Nade wszystko jednak opowiada o XIX i XX-wiecznych losach kilkunastu Ormian w Polsce - księży i ludzi świeckich, często pochodzących z Kresów, którzy w czasie wojny doświadczali takich samych represji jak Polacy - przymusowych przesiedleń czy wywózek na wschód. Wystawa wspomina też Ormian, którzy związani byli z Warszawą. Źródłem informacji są przede wszystkim ustne relacje ich potomków poparte dokumentami" - mówi autorka wystawy Monika Agopsowicz.

Historia Ormian przedstawiona jest na przykładzie osób, które los związał z Polską - kupców, rzemieślników, właścicieli ziemskich, nauczycieli, księży i działaczy społecznych. Niektóre z przedstawionych rodzin przybyły do Rzeczpospolitej jeszcze w XIV wieku. Na wystawie poznamy m.in. XIX-wieczny testament Antoniny Abgarowiczowej i przejmującą relację Arusiak Awdalian - Ormianki, której rodzina musiała uciekać przed Turkami w 1915 roku. Pojawiają się na niej też wspomnienia o rodzinach zesłanych na Syberię, Ormianach będących w armii Andersa czy uczestnikach Powstania Warszawskiego.

Na wystawie można będzie też zobaczyć sceny z życia mniejszości ormiańskiej m.in. ceremonię zaślubin w ormiańskiej katedrze we Lwowie z okresu międzywojnia, krótkie współczesne filmy dokumentalne z wypowiedziami Ormian, w których odpowiadają na pytanie o ormiańską tożsamość oraz blisko 100 portretów wykonanych przez fotografa ormiańskiego pochodzenia Zbigniewa Kordysa. Ekspozycję uzupełnia kalendarium z informacjami o Armenii i historii Ormian w Polsce do 1945 roku. Całości towarzyszy muzyka zespołu Armenian Navy Band.

Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających do 6 grudnia.

Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będą Dni Ormiańskie organizowane w Domu Spotkań z Historią w dniach 17 i 18 października. W ich ramach zaplanowano m.in. występ śpiewaczki Lusine Dżarahian z Armenii i projekcję filmu dokumentalnego "Skarby Armenii".

Przez cały weekend będzie działał również m.in. punkt kaligrafowania imion po ormiańsku; ormiańskie bistro z tradycyjnymi potrawami, takimi jak w tołma (gołąbki w liściach winogron) i lawasz (chleb ormiański) oraz kramy z ormiańskimi nakryciami głowy i z książkami o tematyce ormiańskiej. (PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)