Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Banki mogą odczuć spadek PKB. Rok 2020 będzie dla nich trudniejszy

11
Podziel się:

W 2019 roku gospodarka rosła w tempie blisko 4 proc., co korzystnie wpłynęło na sektor bankowy. Jednak w nadchodzących 12. miesiącach tempo wzrostu może spaść nawet do poniżej 3 proc.

Po 10 miesiącach 2019 roku banki zanotowały 13,2 mld zysku netto.
Po 10 miesiącach 2019 roku banki zanotowały 13,2 mld zysku netto. (Materiały prasowe)

O trudniejszym roku 2020 informuje "Rzeczpospolita", która porozmawiała z przedstawicielami sektora bankowego o kondycji instytucji finansowych w przyszłym roku.

- Dynamika akcji kredytowej w przyszłym roku prawdopodobnie utrzyma się na relatywnie niskim poziomie, niższym od tegorocznego - mówi Brunon Bartkiewicz, prezes ING Banku Śląskiego, w rozmowie z dziennikiem.

Jego ocenę potwierdza wiceprezes Pekao Tomasz Kubiak. Liczy on na wzrost w sektorze o 5 proc. kredytów konsumenckich, hipotek w złotych o 7,5 proc., a korporacyjnych o niemal 6 proc.

Zobacz także: Obejrzyj: Kredyty dla firm. Oto co musisz wiedzieć

Problemy bankom stworzy tzw. mały TSUE, czyli orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z września 2019 roku. Trybunał orzekł, że przy spłacie kredytu lub pożyczki przed terminem określonym w umowie bank musi klientom oddać proporcjonalnie wszystkie koszty, które ponieśli w związku np. z prowizjami, opłatami i ubezpieczeniami.

Oprócz tego, sektor wskazuje też na możliwą presję na marżę kredytów. Przedstawiciele banków nie łudzą się i nie liczą na znaczący wzrost przychodów z tytułu opłat i prowizji. W tym roku sektor odnotował wzrost tego źródła przychodów o prawie 3 proc.

Banki przewidują również wzrost kosztów usług obcych, w tym kosztów energii. Natomiast obawy nie wzbudza presja płac. Jak wskazuje Tomasz Kubiak z Pekao, wzrost wynagrodzeń dotyczy w bankach głównie zatrudnionych w IT oraz w działach sprzedażowych.

Instytucje finansowe nie przewidują również podwyżki oprocentowania lokat, co jest złą wiadomością dla klientów. Banki mają dużą płynność, dlatego nie muszą rywalizować oprocentowaniem o konsumentów.

Po 10 miesiącach 2019 roku banki mają 13,2 mld zysku netto - podaje "Rz". To o 4 proc. więcej niż przed rokiem. Do końca roku sektor może zanotować nawet 15,5 mld złotych zysku netto.

.Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Ron
4 lata temu
Za przekręt na kredytach walutowych po wyroku TSUE masowo do sądów z nimi!
ZŁOŻYŁEM POZE...
4 lata temu
Problemy banksterzy z ZBwP będą mieli po zakończonym śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie ,która prowadzi śledztwo w związku z zapisami w umowach kredytowych ? A tam same ,,perełki" banksterów jak kursy walut ustalane przez prezesików banków ,spread i inne zapisy przynoszące banksterom zyski ! LAWINA POZWÓW KREDYTOBIORCÓW W SĄDACH ,KOLEJNE TYSIĄCE POZWÓW PRZYGOTOWYWANE PRZEZ KANCELARIE ADWOKACKIE I PRAWNE ...Do tego jeszcze zwrot pieniędzy z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu.....Chcesz sprawdzić jak sądy rozprawiają się z banksterami ? Wejdż na stronę: www.nawigator sbb.pl Wpisz bank ,który ciebie okradł i sprawdź wyroki i uzasadnienia. NIE DARUJ LICHWIE NAWET 1 ZŁ ,ZŁÓŻ POZEW DO SĄDU O UNIEWAŻNIENIE UMOWY KREDYTOWEJ W CAŁOŚĆI ! WSZYSTKIE KREDYTY PKO BP ,,WŁASNY KĄT" HIPOTECZNY W CHF DO UNIEWAŻNIENIA PO USUNIĘCIU ZAPISÓW ABUZYWNYCH ! SĄD INNEJ DROGI NIE MA PO WYROKU TSUE Z 03.10.2019 R. Jak się sędzia ,,pomyli" i wyda nie korzystny wyrok ,jest apelacja włącznie ze skierowaniem sprawy do SN ! NIE DARUJ LICHWIE !!!
biedne banki
4 lata temu
Bank to sklep, który sprzedaje pieniądze, które każdy musi mieć. Zarabiają na obrocie dużymi pieniędzmi więc niech nie narzekają. Maly tsue to po prostu zwrot tego co bankom się nie należy za splacony kredyt i tyle. Poprzedni kryzys też wywołały chciwe banki tworząc wirtualne instrumenty finansowe bez pokrycia , a potem brali pomoc finansową od państwa, chociaż powinni upaść jak każda źle zarządzana firma. A dyrektorzy i udziałowcy w bankach zarabiają miliony, miliardy rocznie, za co? Za kontrolę nad kasą i nic więcej..
Franek mbanek
4 lata temu
Stypułka kup pampersy będziesz ich potzebował
Dek
4 lata temu
Do więzienia z nimi po 20 lat za te przekręty