Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|
aktualizacja

Członkini RPP o podwyżkach stóp: Rada kiedyś będzie musiała przyznać, że się myliła

732
Podziel się:

- RPP przegapiła wiele okazji do zacieśnienia polityki pieniężnej oraz do zmiany komunikacji. W konsekwencji oczekiwania inflacyjne są koszmarnie wysokie, a wynikająca z nich realna stopa procentowa tak samo niska, jak w okresie sprzed pierwszej podwyżki stóp - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej. Ekonomistka jest zdania, że RPP "musi odzyskać wiarygodność i realnie walczyć z inflacją". Co to oznacza dla kredytobiorców?

Członkini RPP o podwyżkach stóp: Rada kiedyś będzie musiała przyznać, że się myliła
Prof. Joanna Tyrowicz, członkini RPP, jest zdania, że Rada Polityki Pieniężnej powinna zaostrzyć działania ws. stóp procentowych (East News, Paweł Wodzyński, Wojciech Olkuśnik)

Rada Polityki Pieniężnej, której przewodniczącym jest prof. Adam Glapiński, zakończyła w październiku cykl jedenastu podwyżek stóp procentowych z rzędu. RPP w ten sposób wprawiła w osłupienie ekspertów. W związku z rosnącą inflacją (obecnie na poziomie 17,2 proc.) spodziewali się kontynuowania procesu.

Prezes NBP i przewodniczący RPP wyjaśniał na konferencji prasowej, że chwilowa przerwa w zacieśnianiu polityki monetarnej to m.in. efekt tego, że bank centralny nie chce doprowadzić np. do masowego bezrobocia. Te argumenty nie trafiają jednak do części członków Rady. W tym do prof. Joanny Tyrowicz, która m.in. wykłada na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

- Koszty błędów polityki gospodarczej obciążają gospodarstwa domowe, bo nie ma nikogo innego poza obywatelami. A koszty zaniechania walki z inflacją byłyby dla gospodarstw domowych znacznie większe niż koszty tej walki - ocenia prof. Tyrowicz w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

I podkreśla: - Kiedyś RPP i tak będzie musiała stanąć w prawdzie i przyznać, że się myliła, że źle rozumiała dynamikę sytuacji i nie doceniła czynników popytowych, kanału kursowego oraz skali odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. Musimy przyznać, że inflacja rozlała się bardzo szeroko i nawet jeśli w 2023 r. zacznie się obniżać, to pozostanie zdecydowanie zbyt daleko od celu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Inflacja dociska, złoty słabnie. "Jest to pewnego rodzaju odwrócona wojna walutowa"

Stopy procentowe a wzrost bezrobocia. "Bałamutny argument"

Członkini RPP nie ukrywa, że jej zdaniem stopy procentowe powinny być dużo wyższe niż obecnie (6,75 proc.). Przypomnijmy, że każda decyzja Rady o ich podniesieniu wpływa później m.in. na wzrost rat kredytów. Prof. Tyrowicz twierdzi jednak, że jest to teraz nie do uniknięcia.

- Problem polega na tym, że RPP przegapiła wiele okazji do zacieśnienia polityki pieniężnej oraz do zmiany komunikacji. W konsekwencji oczekiwania inflacyjne są koszmarnie wysokie, a wynikająca z nich realna stopa procentowa tak samo niska, jak w okresie sprzed pierwszej podwyżki stóp. To oznacza w praktyce, że kredytobiorcy ponoszą wyższe koszty, ale pożądanych efektów nie ma. RPP musi odzyskać wiarygodność i realnie walczyć z inflacją - komentuje prof. Tyrowicz.

Członkini RPP apeluje o zdecydowaną podwyżkę stóp procentowych. Jak odpowiada na argumenty m.in. prof. Glapińskiego, że nie można polityką pieniężną doprowadzić do wzrostu bezrobocia?

- Argument wzrostu bezrobocia jest, proszę mi wybaczyć dosadność, bałamutny. Jasne, że obecnie ono jest historycznie niskie, więc jakiś niewielki wzrost może się przydarzyć. To nie będzie jednak coś, co mogłoby uzasadnić zatrzymanie podwyżek stóp procentowych. Polski rynek pracy reaguje na spowolnienie głównie przez niższe wzrosty płac, a nie przez zmiany zatrudnienia. Czyli owszem, dojdzie do spadku siły nabywczej dochodów, ale nie do znaczącego wzrostu bezrobocia - mówi w wywiadzie z "Rz" prof. Tyrowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(732)
ewa
rok temu
prof. Joanna Tyrowicz z Rady Polityki Pieniężnej z nadania PO KO jest za drastycznym podwyższeniu stóp procentowych. Czego nie ukrywa.
SDA
2 lata temu
DZIEKUJEMY CI WIELKI JASTRZĘBIU HAHAHAAH
Karol
2 lata temu
Zaczną się dramaty. ...podwyzszajcie stopy dalej i tak to nic nie daje. Rodziny pójdą z dziećmi pod most albo będą się wieszać proste . Czy banki brały pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej taki scenariusz że raty wzrosną o 100 %? Więc przestrzeń do podwyżek jest zerową. Już jest katastrofa. Nie na podwyżek wynagrodzeń bo raty rosną. A za jedno posiedzenie Rpp 37 Tys ...
Papa
2 lata temu
A co jeśli ta Pani jest w zmowie z sektorem bankowym, który zarabia krocie na podwyżkach SP?
Bleeee
2 lata temu
Gdyby wysokie stopy były receptą na sukces gospodarczy, to brytole by już mieli 100%. A ile mają ponad inflację? Dlaczego nie ma o tym artykułów? Jak kiedyś pisaliście wszędzie, że franki są ok i nie trzeba się bać ryzyka, zamiast przedstawiać rzetelne dane, że frank się tylko długookresowo umacnia. Banda oszustów, mafia
...
Następna strona