Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

UOKiK sprawdza banki. Grożą im wysokie kary

24
Podziel się:

W Polsce jest niemal 460 tys. hipotek frankowych wartych 101 mld zł. UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych. Jeśli były nieprawidłowości, banki ryzykują ogromne kary.

UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych
UOKiK sprawdza, czy banki w odpowiedni sposób ustalały kursy w hipotekach walutowych (East News, Maszewski/REPORTER)

Urząd prowadzi postępowania dotyczące banków, które w ofercie miały hipoteki frankowe (Santander, BNP Paribas, Getin Noble Bank, Reiffeisen, Millennium, PKO BP, BPH i Pekao). Kontrola skupia się na niejasnych zasadach ustalania kursów walut służący przeliczaniu salda lub wysokości rat - informuje "Rzeczpospolita".

Banki bronią się, że ich kursy były zbliżone do średniego kursu NBP.

UOKiK wydał już pierwszą decyzję i nałożył 7 mln zł kary na Deutsche Bank Polska za to, że ustalając kurs, bank odnosił się do rynku forex i klient nie wiedział, jaka będzie wysokość rat. Bank się z tym nie zgodził i odwołał się do sądu.

Zobacz także: Obejrzyj: Wyrok TSUE. Wiceprezes ZBP: "kłamstwo aż się sączyło, minister finansów powtarzał nieprawdę"

UOKiK zaznacza, że zeszłotygodniowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE stanowi dla konsumentów ważną wskazówkę, czego mogą się domagać przed sądem w razie stwierdzenia, że w umowach są niedozwolone postanowienia.

Może wesprzeć konsumenta procesującego się z bankiem poprzez wydanie istotnego poglądu w sprawie. Dotychczas wydał ok. 2 tys. istotnych poglądów, z których 1,6 tys. dotyczy sporów o kredyt indeksowany lub denominowany do walut. Ogólne poglądy można znaleźć na stronie UOKiK– może z nich skorzystać każdy klient toczący spór z bankiem lub pragnący przeanalizować swoją umowę pod kątem niedozwolonych postanowień.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(24)
Marek Konsume...
5 lata temu
Ustawa z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów Art. 99f. Nie wszczyna się postępowania w sprawie o uznanie postanowień wzorca umowy za niedozwolone, jeżeli od końca roku, w którym zaprzestano ich stosowania, upłynęły 3 lata. to jak UOKIK ma teraz sprawdzić wzorce z 2002-2010?
Obywatel RP
5 lata temu
Kredytobiorca w walce z bankiem ma tak pod górkę jak kierowca seicento po wypadku z kolumną rządową premier Szydło!!! Ja się pytam, kto jest odpowiedzialny w tym kraju za to, że taki produkt bankowy mógł zaistnieć na naszym rynku i wydrenować tyle pieniędzy!!! Bez ukladu polityczno-bankowego to nie miało prawa się zdarzyć!!!
ja
5 lata temu
Bankierzy niskimi stopami procentowymi zniechęcają do oszczędzania a za to hodują dłużników, którzy biorą kredyty na potęgę. Potem stopy podniosą i wszytko im zabiorą. Gdy nie mamy pieniędzy na coś, tzn. że nas nie stać. Problemem nie jest pożyczka, lichwiarze czy windykatorzy i komornicy, tylko brak dochodów pożyczkobiorcy i nadmierne wydatki. Nie rozwiąże tego problemu kolejny dług. To także oznacza, że nie umieliśmy oszczędzać. Więc jak po wzięciu kredytu będzie? Nagle nauczymy się oszczędzać? Branie kredytów przez ludzi ze złymi nawykami prowadzi ich potem do problemów. Przeczytajcie sobie ksiazke „Emeryt.ura nie jest Ci potrz.ebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, Żeby ludzie nauczyli się zarządzać ograniczonymi zasobami (pieniędzmi), skutecznego oszczędzania i inwestowania, by zbudować majątek a nawet finansową wolność.
Ewelina
5 lata temu
Kredyt Bank obecnie Santander to oszuści .
Ewelina
5 lata temu
Kredyt Bank obecnie Santander to oszuści .
...
Następna strona