Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BGŻ rozwija kontakty z Rosją

0
Podziel się:

Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. podpisał 16 stycznia tego roku umowę o współpracy z największym bankiem handlu zagranicznego Rosji – Wniesztorgbankiem.

Umowę podpisali prezesi Zarządów obu banków - Michał Machlejd i Jurij Ponomariow. Realizacja umowy stwarza możliwości wzrostu wymiany towarowej między Polską i Rosją. Strony będą dążyły do wyszukiwania i rozwoju projektów handlowych oraz inwestycyjnych pomiędzy firmami z obu krajów. Banki zobowiązały się także do współpracy w eliminowaniu przeszkód w finansowaniu handlu zagranicznego.

Podstawowym kierunkiem działania BGŻ na rynkach wschodnich jest Rosja. Potwierdzeniem tego jest fakt funkcjonowania od 1997 r. Przedstawicielstwa BGŻ S.A. w Moskwie. Główną branżą przewidzianą do bezpośredniej obsługi finansowej w zakresie importu i eksportu towarów i usług jest branża rolno-przemysłowa.

W 2001 r. wartość obrotów dewizowych BGŻ z krajami b. ZSRR, w tym w szczególności z Rosją, z tytułu: eksportu i importu towarów i usług, transferów, dochodów, odsetek, zagranicznych kredytów bankowych i operacji finansowych wyniosła ok. 60 mln USD.

BGŻ utrzymuje współpracę korespondencką z 29 bankami z Rosji. Obecnie ma ustalone limity maksymalnego zaangażowania w transakcje z trzema bankami rosyjskimi i posiada limit maksymalnego zaangażowania w operacje finansowe wobec Rosji.

W styczniu BGŻ S.A. planuje podpisać umowę z KUKE S.A. Umożliwi ona bankowi, przyjmowanie jako zabezpieczenia, przy kredytach finansujących eksport do Rosji, cesję praw z polisy ubezpieczeniowej KUKE S.A., co powinno przyczynić się do wzrostu zaangażowania BGŻ w transakcje eksportowe na rynek rosyjski.

Przedstawicielstwo BGŻ S.A. w Moskwie jest w stałym kontakcie z Wniesztorgbankiem. W październiku 2001 r. BGŻ poinformował bank o ustalonym limicie maksymalnego zaangażowania w transakcje z nim. Bank ten potwierdził gotowość ustalenia limitu również dla BGŻ, warunkując to podpisaniem ramowej umowy o współpracy. W związku z tym, iż
16 stycznia 2002 r. umowę tę podpisano, spodziewane jest poszerzenie zakresu bilateralnej współpracy, poprzez wzrost zaangażowania obu banków z tytułu działalności dewizowej. Powinno to również zaowocować zacieśnianiem kontaktów między klientami BGŻ S.A. a ich partnerami w Rosji.

Wniesztorgbank powstał w 1990 r. Należy do grona największych banków w Rosji. Jest bankiem państwowym, którego właścicielem w 99,9% jest Bank Centralny Rosji. Do głównych obszarów jego działalności, oprócz typowej działalności depozytowo-kredytowej, należy zaliczyć obsługę handlu zagranicznego, operacje metalami szlachetnymi oraz transakcje papierami wartościowymi. Bank ten jest pierwszym bankiem w Rosji pod względem udziału w finansowej obsłudze handlu zagranicznego. Realizuje ok. 15% obrotów zagranicznych Rosji. Agencja ratingowa FITCH IBCA przyznała mu rating prawny „2T”. Bank ma większościowe udziały w ok. 15 przedsiębiorstwach finansowych. Ostatnio wykupił Donau Bank z Austrii i planuje zakup innych 4 banków spoza granic Rosji. Jego aktywa na koniec 2000 r. wynosiły 4,4 mld USD, zaś fundusze własne 1,6 mln USD. Na koniec 2000 r. bank notował zysk netto w wysokości 139 mln USD.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)