Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Koniunktura w bankach w czerwcu przestała spadać

0
Podziel się:

Koniunktura w bankach w czerwcu przestała spadać. Wskaźnik Pengab, po półrocznym spadku, wzrósł o 4,1 pkt, do 22 pkt.

- poinformował we wtorek prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor Eugeniusz Śmiłowski.

'Po półrocznym spadku wskaźnika koniunktury w placówkach bankowych możemy poinformować o lekkim odbiciu. Pierwsi komunikujemy, że coś drgnęło, ale czy będzie to początek trendu wzrostowego, okaże się w przyszłości' - powiedział Śmiłowski na konferencji prasowej w Związku Banków Polskich.

Wskaźnik Pengab uwzględnia m.in. ocenę banków ich sytuacji w zakresie depozytów i kredytów.

Pogorszenie Pengabu odnotowały tylko banki niegiełdowe (do 13,9 pkt z 20,3 pkt przed miesiącem). Natomiast wszystkie pozostałe zanotowały poprawę wskaźnika: giełdowe (do 15,4 pkt z 12,9 pkt), spółdzielcze (do 28,3 pkt z 19,3 pkt) oraz oddziały PKO BP (do 38,1 pkt z 23,1 pkt).

ROZWÓJ AKCJI DEPOZYTOWEJ

'Dobrze rozwijała się akcja depozytowa, zwłaszcza w walucie krajowej, gorzej kredytowa, zarówno w złotych jak i w walutach obcych' - powiedział Śmiłowski.

W 45 proc. placówek wzrosły depozyty złotowe od osób fizycznych, w 57 proc. wzrosły depozyty podmiotów gospodarczych. Natomiast, 20 proc. odnotowało spadek depozytów od ludności, a w 16 proc. od firm.

Lokaty terminowe od ludności wzrosły w 57 proc. placówek, a w 16 proc. spadły. Lokaty podmiotów gospodarczych wzrosły w 41 proc. banków, a spadły w 20 proc.

W najbliższych miesiącach 43 proc. banków spodziewa się poprawy w zakresie wkładów a vista, 10 proc. przewiduje spadek. Poprawy sytuacji w lokatach terminowych oczekuje 43 proc. oddziałów, pogorszenia 11 proc.

'Mimo poprawy sytuacji na rynku depozytów placówki bankowe nie odczuły poprawy standingu finansowego' - powiedział Śmiłowski.

Depozyty walutowe od osób prywatnych rosły w 22 proc. placówek, a w 27 proc. placówek malały. Natomiast, depozyty walutowe od podmiotów gospodarczych rosły w 30 proc. placówek i spadały w 24 proc. Depozyty terminowe od ludności rosły w 33 proc. placówek, a malały w 23 proc. placówek. Natomiast od firm - rosły w 24 proc., a w 21 proc. malały.

Oddziały bankowe oczekują poprawy sytuacji w zakresie depozytów a vista (24 proc.). Mniej, bo 18 proc. spodziewa się pogorszenia. Natomiast w zakresie lokat terminowych 23 proc. spodziewa się poprawy, a 19 proc. spadku.

ZAHAMOWANIE AKCJI KREDYTOWEJ

'Rynek kredytów, również walutowych, nie dał pozytywnych sygnałów. Spada akcja kredytowa, co może mieć znaczenie dla określenia rzeczywistego stanu społecznego pesymizmu' - powiedział Śmiłowski.

W 44 proc. banków wzrosły kredyty złotowe dla ludności, także w 44 proc. dla podmiotów gospodarczych. Spadek odnotowało 25 proc. w zakresie kredytów dla osób fizycznych i 30 proc. na cele gospodarcze. W najbliższych miesiącach 64 proc. banków spodziewa się poprawy, a 9 proc. pogorszenia sytuacji.

Kredyty walutowe rosły w 56 proc. placówek, a w 16 proc. malały.

OCZEKIWANIA INFLACYJNE BEZ ZMIAN

Oczekiwania inflacyjne pozostały na poziomie sprzed miesiąca. Bankowcy przewidują, że inflacja od grudnia 2000 do grudnia 2001 roku wyniesie 7,8 proc., czyli poniżej górnej granicy celu inflacyjnego Rady Polityki Pieniężnej (6-8 proc.).

51 proc. przedstawicieli banków uznało za niesłuszną decyzję RPP o nie obniżeniu stóp procentowych w maju, a 42 proc. zgodziło się z decyzją.

Większość badanych (58 proc.) twierdzi, że kurs złotego w stosunku do walut zachodnich jest za wysoki. 22 proc. uważa go za niski a według 18 proc. jest odpowiedni.

banki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)