Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab w lutym spadł do 18 pkt. z 23 pkt. w styczniu

0
Podziel się:

Rozwoju akcji kredytowej spodziewa się 63 proc. placówek, a 13 proc. przewiduje spadek.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w lutym ponownie obniżył się, zatrzymując się na poziomie 18 pkt. po drastycznym spadku w grudniu do 11,5 pkt. i impulsie wzrostowym w styczniu do 23 pkt. - poinformował prezes Pentoru.

'Nie ma jednoznacznej interpretacji tych wyników, Pengab ukształtował się w lutym w połowie między poziomem z grudnia i stycznia. Głównym czynnikiem wpływającym na spadek wskaźnika w lutym jest dekoniunktura , czyli spadek aktywności depozytowej przedsiębiorstw' - powiedział prezes Instytutu Badania Opinii i Rynku Pentor Eugeniusz Śmiłowski na konferencji Związku Banków Polskich we wtorek.

W 28 proc. badanych placówek bankowych rosły depozyty na złotowych rachunkach bieżących, a w 31 proc. odnotowano spadek aktywności deponentów. W 41 proc. banków odnotowano wzrost lokat terminowych, natomiast spadek wystąpił w 23 proc. placówek.

Spośród badanych banków 37 proc. oczekuje dalszego wzrostu rachunków bieżących, a 23 proc. przewiduje spadek. W zakresie depozytów terminowych 45 proc. oddziałów oczekuje poprawy, a 21 proc. - spadku.

Akcja kredytowa rosła w 36 proc. placówek bankowych, a w 32 proc. malała. Rozwoju akcji kredytowej spodziewa się 63 proc. placówek, a 13 proc. przewiduje spadek.

28 proc. bankowców oceniło sytuację ekonomiczną swoich oddziałów jako lepszą niż w ubiegłym miesiącu. Pogorszenie odnotowało 8 proc. oddziałów, a 64 proc. nie dostrzegło większych zmian.

Poprawy sytuacji ekonomicznej spodziewa się 36 proc. ankietowanych , pogorszenia natomiast 13 proc., a 52 proc nie przewiduje zmian.

Placówki przewidują, że na koniec 2002 roku oprocentowanie kredytu lombardowego spadnie do 11,3 proc. z 12,5 proc. w styczniu, redyskonta weksli do 10,1 proc. z 11,2 proc., kredytu na cele gospodarcze do 13,3 proc. z 13,7 proc., a lokaty trzymiesięcznej do 6,5 proc. z 6,6 proc.

87,5 proc. bankowców ze szczebla oddziałów pozytywnie oceniła decyzje RPP o obniżce stóp procentowych w styczniu o 100-200 pkt. bazowych, neutralnie zareagowało 9,5 proc., a negatywnie oceniło ją 3 proc.

Ich zdaniem inflacja na koniec 2002 roku wyniesie 4,3 proc. w porównaniu ze styczniem oczekiwania ich zmalały. Wówczas sądzono, że inflacja sięgnie 5,2 proc.

Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab określa nastroje wśród kierowników oddziałów banków.

wiadomości
banki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)