Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Polskie banki pójdą pod młotek?

0
Podziel się:

Kryzys finansów publicznych i śmieciowe obligacje w portfelach zagranicznych banków mogą się odbić na sytuacji w krajowej bankowości.

Polskie banki pójdą pod młotek?
(skynesher/iStockphoto)

Kryzys finansów publicznych w Irlandii, Hiszpanii, Portugalii i Włoszech, a przede wszystkim Grecji niepokoi ekspertów bankowości. Tracące na wartości obligacje zadłużonych krajów psują portfele zachodnich banków. Bankructwo jednego z zadłużonych państw może je wpędzić w tarapaty. By ratować swoje istnienie, instytucje finansowe bogatszej części Starego Kontynentu mogą zacząć sprzedawać nasze banki. Na razie w ich rękach jest ponad połowa sektora bankowego.

Europejski Urząd Nadzoru Bankowego zbadał właśnie 90 banków, które prowadzą działalność w 21 krajach - osiem banków ze Starego Kontynentu nie zdało stress testów.Cała ósemka, by przetrwać dłuższą recesje, musi podnieść swój kapitał łącznie o 2,5 miliarda euro.

Egzaminu nie zdało pięć banków w Hiszpanii, dwa w Grecji oraz jeden w Austrii. Próbę odporności wzorowo zdał natomiast PKO BP, jedyny polski bank badany przez europejski urząd. Znalazł się on w grupie 15 procent instytucji najlepiej przygotowanych na ciężkie czasu.

**[

]( # )Winiecki: Będzie bankructwo, ale Polskę zahartował komunizm
Eksperci dobrze oceniają cały polski system bankowy, jednak sytuacja na Zachodzie może wpłynąć także i na nasz, stabilny rynek. Inwestorzy obawiają się, że instytucje finansowe mają w swoich portfelach obligacje krajów zagrożonych bankructwem, takich jak Grecja, Włochy czy Portugalia. A to może wpędzić je w kłopoty finansowe i konieczność podniesienia kapitałów - między innymi przez wyprzedaż dobrze funkcjonujących polskich placówek.

Kredyt Bank na sprzedaż. Polbank już wzięty?

Analitycy nie wykluczają więc, że w polskim sektorze nie dojdzie w najbliższym czasie do kolejnych fuzji i przejęć.

- _ Duże znaczenie dla ewentualnych przyszłych transakcji będzie miała z pewnością cena, za którą belgijski KBC sprzeda Kredyt Bank i Wartę _ - zauważa Michał Konarski, analityk sektora bankowego z Wood&Company Financial Services. - _ Podobnie jak w ostatnich miesiącach zachętą do nowych transakcji była informacja o wysokiej cenie, którą Raiffeisen Bank zapłacił za Polbank _ - dodaje.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/64/t25664.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/akcje;bankow;dadza;zarobic;mimo;fuzji,230,0,768230.html) Akcje banków dadzą zarobić. Mimo fuzji
Właśnie te dwie transakcje są w tej chwili w toku. Nie wiadomo jeszcze, kto zostanie nowym właścicielem Kredyt Banku ani Warty. Belgijska Grupa KBC ma w tej chwili 80 procent Kredyt Banku i przed kilkoma dniami oficjalnie poinformowała, że za zgodą Komisji Europejskiej będzie dążyć do ich sprzedaży.

Z kolei austriacki Raiffeisen Bank, który na początku roku poinformował o przejęciu Polbanku za kwotę 490 milionów euro, zamierza domknąć transakcję pod koniec tego lub na początku przyszłego roku. Warunkiem jej zakończenia jest najpierw przekształcenie Polbanku z oddziału greckiego banku w polską spółkę, podlegającą polskiej Komisji Nadzoru Finansowego.

Najwięcej udziałów w rękach Włochów i Niemców

Zagranicznym inwestorem, który w ostatnim czasie aktywnie walczy o polski rynek, jest hiszpański bank Santander. Na początku roku przejął on bank BZ WBK, skupując 70 procent akcji za kwotę sięgającą trzech miliardów euro. Na razie nie wiadomo jeszcze, czy logo BZ WBK zostanie, czy też inwestor zdecyduje o całkowitej zamianie go na logo Santandera. Wcześniej z koleiHiszpanie przejęli znacznie mniejszy AIG Bank. Po tych transakcjach hiszpański inwestor wyraźnie umacnia swoją pozycję na polskim rynku bankowym. Inwestorzy zagraniczni kontrolują w tej chwili w Polsce ponad 66 procent sektora bankowego.

Największe banki z udziałem kapitału zagranicznego w Polsce
Bank Główny akcjonariusz Kraj Aktywa (w mld zł)
Pekao SA UniCredit Group (60 proc.) Włochy 134
BRE Bank Commerzbank (70 proc.) Niemcy 90
ING Bank ING Bank N.V. (75 proc.) Holandia 66
BZ WBK Banco Santander (95 proc.) Hiszpania 56
Kredyt Bank KBC Bank N.V. (80 proc.) Belgia 46
Bank Millennium Millennium bcp (65 proc.) Portugalia 45
BPH General Electric (83 proc.) USA 37
Bank Handlowy Citibank (COIC) (75 proc.) USA 36
BGŻ Rabobank (49 proc.) Holandia 28
Deutsche Bank (DB PBC, DB Polska) Deutsche Bank AG (100 proc.) Niemcy 28
Raiffeisen Bank Raiffeisen Bank International AG (100 proc.) Austria 27
Nordea Bank Nordea Bank AB (99 proc.) Norwegia 25
BNP Paribas (d.Fortis Bank) BNP Paribas (99 proc.) Francja 18
Lukas Bank Credit Agricole (76 proc.) Francja 12
Eurobank Societe Generale (99 proc.) Francja 11
Santander Banco Santander (100 proc.) Hiszpania 9

Źródło: Money.pl na podstawie danych banków.

Dzisiaj największy udział w bankach z kapitałem zagranicznym w naszym kraju mają włosi. W ich rękach jest około 12 procent aktywów banków. Główna w tym zasługa włoskiej grupy UniCredit, która kontroluje drugi pod względem wielkości bank w Polsce, Pekao SA.

Na drugiej stronie czytaj, czy zagraniczny kapitał wejdzie do polskich banków

Być może Włosi zwiększą udziały w polskim rynku, bo na rynku już kilkakrotnie pojawiały się informacje, że to oni mogliby być zainteresowani przejęciem Banku Millennium, kontrolowanego obecnie przez kapitał portugalski. Na razie jednak przedstawiciele banku zaprzeczają, że jakiekolwiek rozmowy na temat sprzedaży banku są prowadzone.

Na kolejnym miejscu znalazł kapitał niemiecki, który kontroluje 10 procent bankowych aktywów w Polsce. Chodzi przede wszystkim o udziały niemieckiego Commerzbanku w BRE Banku, w tym w jego detalicznych markach: Multibank i mBank.

Trzeci w kolejności są inwestorzy holenderscy z udziałami na poziomie 8 procent aktywów. W ich rękach są banki ING oraz BGŻ.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t26369.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/paribas;wlascicielem;fortis;bank;polska,68,0,451396.html) Paribas właścicielem Fortis Bank Polska

Polskie banki nie na sprzedaż

Jak podaje Komisja Nadzoru Finansowego, inwestorzy zagraniczni kontrolują w tej chwili w Polsce ponad 66 procent sektora bankowego. To o sześć punktów procentowych mniej niż przed wybuchem kryzysu w 2008 roku.

Reszta to banki z kapitałem polskim, które mają mniej więcej jedną trzecią rynku. To przede wszystkim bank PKO BP, Bank Pocztowy, Getin, Bank Ochrony Środowiska, a także wszystkie banki spółdzielcze.

Źródło: Money.pl na podstawie danych Komisji Nadzoru Finansowego.

Na razie nie zanosi się, by którykolwiek z polskich banków miał zostać sprzedany zagranicznemu inwestorowi. W 2007 roku pojawiły się jedynie spekulacje, że hiszpański bank La Caixa jest zainteresowana kupnem Getin Banku. Przedstawiciele imperium Leszka Czarneckiego nigdy nie potwierdzili jednak, że takie rozmowy były prowadzone.

Zarówno PKO BP, Getin, jak i BOŚ są notowane na warszawskiej giełdzie.Niedługo może do nich dołączyć również Bank Pocztowy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/55/t96311.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/milion;klientow;po;fuzji;rfb;i;polbanku,223,0,765919.html) Milion klientów po fuzji RFB i Polbanku Po fuzji Raiffeisen i Polbank zajmą czwarte miejsce na rynku i będą miały 60 mln euro oszczędności.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t40798.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/bz;wbk;na;razie;nie;zniknie;z;rynku,117,0,765045.html) BZ WBK na razie nie zniknie z rynku Santander jest bardzo zadowolony z inwestycji w Polsce. Czeka już tylko na zgodę KNF.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/34/t46882.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/wielkie;trzesienie;w;bankach;dzialajacych;w;polsce,138,0,766090.html) Wielkie trzęsienie w bankach działających w Polsce Prawie miliona osób dotkną zmiany na rynku bankowym. Raiffeisen Bank przejmie większość udziałów w Polbanku EFG.
banki
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)