Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe mają trafić pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. To jedna z głównych zmian w funkcjonowaniu SKOK-ów wprowadzanych przez nową ustawę autorstwa PO, nad którą dzisiaj będzie głosował Sejm.
Poseł sprawozdawcaSławomir Neumannpowiedział, że ustawa umożliwi rozwój kas, zwiększy katalog klientów, którzy mogą być przez nie obsługiwani a także zwiększy możliwość zarabiania pieniędzy przez SKOK-i:
Ustawa oddaje władzę nad SKOK-ami ich członkom. W radzie nadzorczej Kasy Krajowej nie będą już zasiadali prezesi SKOK-ów podległych Kasie Krajowej, ale przedstawiciele rad nadzorczych SKOK-ów, czyli właściciele tych kas. To - zdaniem posła Naumanna - jedna z najważniejszych zmian w ustawie:
Zmiany nie podobają się posłom PiS. Zdaniem Sławomira Naumanna, dzieje się tak dlatego, że wielu działaczy tej partii jest emocjonalnie związanych ze SKOK-ami:
Z kolei poseł PiSJarosław Stawiarskizapewnił, że jego partia nie zwalcza projektu posłów Platformy, tylko chce żeby był on dobry:
Według posła Stawiarskiego, projekt PO wprowadza typowy dla systemu bankowego nadzór nad wszystkimi spółdzielczymi kasami, ale niczego w zamian SKOK-om nie daje:
Poseł Stawiarski przekonywał, że zmiana zasad funkcjnowania SKOK-ów może mieć na celu zniszczenie instytucji, której kapitał jest całkowicie polski:
Ponieważ projekt popierają wszystkie poza PiS-em kluby ustawa zostanie prawdopodobnie dzisiaj uchwalona i trafi do Senatu, a następnie do prezydenta.
[
SKOK-i idą do Brukseli. Na skargę ]( http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/skok-i;ida;do;brukseli;na;skarge,45,0,530477.html )
Spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe mają około 2 milionów członków oraz aktywa przekraczające 8 miliardów złotych.
Jak napisano w uzasadnieniu do projektu wzrostowi aktywów oraz rozszerzaniu zakresu działalności kas nie towarzyszyły dotąd zmiany w przepisach zmierzające do systemowego uregulowania nadzoru nad działalnością finansową kas oraz relacji między kasami i Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową.