Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Rząd przeforsował nowy wiek emerytalny we Francji bez głosowania

58
Podziel się:

Rząd Francji zdecydował się skorzystać z art. 49.3 konstytucji, który daje mu możliwość przyjęcia reformy emerytalnej bez poddawania jej projektu pod głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym, izbie niższej parlamentu.

Rząd przeforsował nowy wiek emerytalny we Francji bez głosowania
Emmanuel Macron zadecydował o podniesieniu wieku emerytalnego EPA/Michel Euler/POOL MAXPPP OUT Dostawca: PAP/EPA. (PAP, PAP/EPA/Michel Euler/POOL)

- Nie możemy podjąć ryzyka, że kompromis zbudowany przez obie izby zostanie odrzucony. Nie możemy podejmować ryzyka związanego z przyszłością naszych emerytur, a ta reforma jest konieczna - oceniła premier Elisabeth Borne w parlamencie.

Kontrowersyjny projekt, który doprowadził do masowych protestów i starć z policją na ulicach francuskich miast, zakłada podniesienie wieku emerytalnego z 62 do 64 lat.

Przypomnijmy, że obecny wiek emerytalny we Francji należy do najniższych w Unii Europejskiej. Francuzi kończą aktywność zawodową średnio w wieku 62,3 lat - komentowała agencja AFP, która cytowała dane Komisji Europejskiej. Średnio mieszkańcy UE przechodzą na emeryturę w wieku 63,8 lat. W Niemczech, we Włoszech, w Danii, a wkrótce też w Hiszpanii, wiek emerytalny to 67 lat, a w Wielkiej Brytanii - 66 lat. W Polsce dla kobiet wynosi on 60, a dla mężczyzn 65 lat.

Będzie wyższy wiek emerytalny we Francji

W środę tekst reformy był przedmiotem debaty parlamentarnej komisji mieszanej, złożonej z siedmiu posłów i siedmiu senatorów. W czwartek w głosowaniu nowe zapisy zostały przyjęte przez Senat. Jednak rząd nie zdecydował się na głosowanie w Zgromadzeniu Narodowym wobec wątpliwości co do jego rezultatów, choć wcześniej władza wykonawcza deklarowała chęć uniknięcia takiego rozwiązania.

W czwartek Borne i poszczególni ministrowie w jej rządzie konsultowali się jeszcze z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem co do sposobu przyjęcia reformy emerytalnej.

Partie opozycyjne mówią o "zaprzeczeniu demokracji" i "upokorzeniu parlamentu". Związki zawodowe już wcześniej zapowiedziały nowe fale protestów w przypadku przyjęcia kontrowersyjnej reformy, zwłaszcza jeśli zostałaby ona przyjęta bez głosowania w parlamencie.

Skrajnie prawicowa deputowana Marine Le Pen zapowiedziała złożenie wniosku o wotum nieufności dla rządu. - To jest całkowita porażka Emmanuela Macrona - powiedziała Le Pen.

Podobnego zdania jest Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, który zapowiedział w rozmowie z Bloombergiem, że dojdzie do "mobilizacji i strajki będą eskalować".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(58)
eafds
rok temu
Nie wiek emerytalny jest problemem a brak kasy w ZUS. Musimy zrozumieć, że nie ma szans na wysokie emerytury. Bardziej staną się one zasiłkiem na przetrwanie.. w biedzie. Trzeba samemu zadbać o godne życie na starość i nie ma co liczyć, że Państwo i politycy jakiejkolwiek opcji nam w tym pomogą. Przeczytajcie sobie ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potzrebna W niej opisano jak budowac majątek przez zmianę kilku decyzji dotyczących pieniędzy.
Prezidą Makrą
rok temu
Prawdziwy demokrata :D A tak mu wiecznie smierdzi polska demokracja. Te same metody.
Jjj
rok temu
65 dla wszystkich kto nie urodził dziecka . 60 dla tych tych co mieli dzieci
……..
rok temu
A Kanada czy Australia to pikuś ? Takie same faszystowskie dyktatury pod egidą Klausa Schwaba. Niesamowite jest to,że teraz więcej wolności ( jeszcze) jest w dawnych demoludach ,które były pod ruskim buciorem. Największy zamordyzm i bezprawie jest w tych niby kolebkach demokracji. Śmiech na sali….
Uuu
rok temu
Jedyna prawdziwa komuna to była w Paryżu woleli komunę od Niemców
...
Następna strona