Była szefowa ZUS i posłanka SLD Anna Bańkowska uważa, że rządowe propozycje zmian w systemie emerytalnym są niesprawiedliwe i w tej formie nie zasługują na poparcie Sojuszu.
Zdaniem Bańkowskiej zaprezentowane dziś przez ministra Michała Boniego zmiany są nie do przyjęcia z kilku powodów, między innymi dlatego, że nie rozwiązują w rzeczywistości dziedziczenia.
POSŁUCHAJ POSŁANKI SLD:
Według posłanki nowe zapisy nie umożliwiają dziedziczenia gotówki, jest tylko enigmatyczne stwierdzenie, że osoby uposażone dziedziczą połowe gotówki na subkonto w ZUS.
Według posłanki Lewicy rządowy projekt w sposób nieprecyzyjny określa również sposób waloryzacji składki na subkoncie. SLD uważa, że waloryzacja ta powinna następować również wtedy, gdy nie będzie wzrostu PKB. Wtedy - zdaniem Bańkowskiej - trzeba waloryzować składkę na subkoncie jak środki gromadzone w I filarze.
Posłanka PiS Małgorzata Sadurska uważa, że zmiany dotyczące OFE proponowane przez rząd niekorzystnie wpłyną na dochody przyszłych emerytów. Według Sadurskiej rząd próbuje jedynie załatać dziurę budżetową, nie wyjaśniając istotnych kwestii - chociażby takich jak dziedziczenie.
POSŁUCHAJ POSŁANKI PIS:
Rząd proponuje możliwość przesunięcia części składki emerytalnej na specjalne subkonto, prowadzone przez ZUS, zmiany limitów inwestycyjnych OFE oraz polityki inwestycyjnych Funduszy. Posłanka PiS i w tej sprawie ma wiele wątpliwości, dotyczących między innymi inwestycji zagranicznych.
Na czym ma polegać zmiana?
Rządowy projekt umożliwia przesunięcie części składki emerytalnej na specjalne subkonto, prowadzone przez ZUS, zmiany limitów inwestycyjnych OFE oraz polityki inwestycyjnych Funduszy.
Przewiduje w roku 2011 i 2012 wpłatę 5 procent na subkonto w ZUS, do OFE gotówkowo - 2,3 procent składki.
Boni wyjaśnił, że ten okres jest najbardziej newralgiczny, jeśli chodzi o poziom długu publicznego. W kolejnych latach nastąpi wzrost części gotówkowej, aż w roku 2017 do OFE trafi 3, 5 procent, a 3,8 procent na subkonto w ZUS. Waloryzacja subkonta będzie przebiegała według średniego nominalnego wzrostu PKB z mijających pięciu lat.
Do 2022 roku limit inwestycyjny w OFE ma wynieść 62 procent. Obecnie to 40 procent. W kolejnych latach będzie on rósł, docelowo do poziomu 95 procent. Oznacza to, że aktywa Otwartych Funduszy wzrosną z dzisiejszych 221 miliardów do 577 miliardów złotych aktywa OFE.
Czytaj w Money.pl | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/na;ofe;zarabiaja;krocie;teraz;beda;pod;kreska,132,0,757892.html) | Na OFE zarabiają krocie. Teraz będą pod kreską? W ciągu roku spółki zarządzające OFE zarobiły na czysto 762 mln zł. Jeśli rząd zmniejszy wielkość składek trafiających do funduszy - towarzystwa sporo stracą. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t103371.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/prezydent;poprawi;reforme;ofe,229,0,757989.html) | Prezydent poprawi reformę OFE? Bronisław Komorowski napisał list do premiera Tuska. Zapowiada _ debatę publiczną _ w sprawie projektu przesunięciu części składek emerytalnych z OFE do ZUS. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/26/t97562.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/opozycji;podobaja;sie;pomysly;prezydenta;na;zmiany;w;ofe,141,0,758157.html) | Opozycji podobają się pomysły prezydenta na zmiany w OFE Bronisław Komorowski chce dziedziczenia oraz wysokiej waloryzacji składek wpłacanych do ZUS zamiast do OFE. |