Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w emeryturach mundurowych. "Najgorsza jest niepewność"

0
Podziel się:

Nowy Komendant Główny Policji Marek Działoszyński zapowiedział, że zmiany w systemie emerytalnym nie będą godziły w funkcjonariuszy.

Zmiany w emeryturach mundurowych. "Najgorsza jest niepewność"
(Rafalolechowski/Dreamstime)

Projekt zmian w emeryturach funkcjonariuszy podległych MSW oraz żołnierzy powinien dziś zostać wysłany z resortu do dalszych uzgodnień. Po konsultacjach społecznych trafi do Sejmu, gdzie zostanie poddany głosowaniu, a później pod zmianami podpisze się prezydent.

Nowy Komendant Główny Policji Marek Działoszyński zapowiedział już wczoraj, że zmiany w systemie emerytalnym nie będą godziły w funkcjonariuszy. _ - Będę tak działał, żeby budować prestiż tej formacji _ - podkreślił komendant.

- _ Nie mają się obawiać tego, że zmiany emerytalne będą szły w złym kierunku dla nich i dla tych, co pracują, te zmiany nie będą rodziły żadnych negatywnych skutków _ - zapewnia Działoszyński.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI KOMENDANTA GŁÓWNEGO POLICJI:

Jedno ze spotkań kończących prace nad ustawą emerytalną odbyło się jeszcze w ubiegłym roku. 12 grudnia dyskutował o tym specjalny rządowo-związkowy zespół. W posiedzeniu tym uczestniczyli wtedy minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki i szef MON Tomasz Siemoniak. Po rozmowach minister Cichocki powiedział między innymi, że rząd ma nadzieję, iż projekt reformujący emerytury mundurowe trafi do Sejmu najpóźniej na początku lutego. Deklarował też wtedy, że system powinien zacząć działać od 1 stycznia 2013 roku.

Strona związkowa po rozmowach z 12 grudnia zapowiedziała, że na niektóre rządowe rozwiązania jej zgody nie ma. Teraz szef Związku Zawodowego Policjantów Antoni Duda mówi, że najważniejsze w reformie jest to, żeby funkcjonariusze i żołnierze _ nie żyli w niepewności _ co do swojej przyszłej emerytury.

-_ To muszą być jasne informacje, że ten system będzie funkcjonował przez ileś lat, kogo będzie obejmował, aby nie robić zamieszania. Najgorsza jest niepewność _- mówi Duda.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ANTONIEGO DUDY:

Według założeń rządowego projektu funkcjonariusze i żołnierze mają przechodzić na emeryturę po 25 latach służby i osiągnieciu 55 roku życia. Strona związkowa zgadza się na wydłużony staż, ale domaga się, żeby na emeryturę można było przechodzić po ukończeniu 50-tki. W tej chwili służby mundurowe mogą przechodzić na emeryturę już po 15 latach służby.

Rządowy projekt zakłada również, że emerytura mundurowa będzie wyliczana z 3 wybranych przez funkcjonariusza lat. Teraz jej wysokość zależy od ostatniej pensji. Wlicza się w to również dodatki i nagrody roczne. W mediach często pojawiają się spekulacje, że żołnierz czy funkcjonariusz przed odejściem na emeryturę jest awansowany by dostać większe uposażenie.

MSW od początku prac nad reformą podkreśla, że zmiany w systemie emerytur mundurowych będą dotyczyły tylko tych osób, które wstąpią do policji, straży granicznej, pożarnej czy wojska dopiero po uchwaleniu nowych przepisów.

Więcej na temat emerytur mundurowych w Money.pl
Spotkanie ostatniej szansy. Inaczej strajk 30 sierpnia ma się odbyć kolejne spotkanie związkowców i przedstawicieli rządu w sprawie emerytur mundurowych.
Emerytury mundurowych. Bliżej porozumienia Nadal kwestia sporną pozostaje sprawa fundamentalna, czyli wiek w jakim mundurówka będzie nabywała prawa do emerytur.
"Emerytury mundurowych? Nie ma ciśnienia" Konstytucja nie pozwala zmieniać uprawnień i przywilejów emerytalnych już nabytych, przypomina premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)