Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Konsorcjum europejskie i Ispat na krótkiej liście inwestorów hut

0
Podziel się:

Wstępne zainteresowanie prywatyzacją hut zgłosiło sześć podmiotów. W połowie lutego z konsorcjum europejskich firm wycofała się Voest Alpine.

Konsorcjum firm: Thyssen Krupp (Niemcy), Usinor (Francja) i Arbed Group (Luksemburg), a także koncern Ispat (Indie) znalazły sie na krótkiej liście inwestorów czterech hut: Katowice, Sendzimira, Florian i Cedler.

Ppoinformowała o tym we wtorek wiceminister skarbu Barbara Litak- Zarębska.

'Od poniedziałku mamy krótką listę. Znalazły się na niej konsorcjum firm europejskich i Ispat' - powiedziała Litak-Zarębska na sejmowej komisji skarbu.

Dodała, że od 15 kwietnia do 15 czerwca tego roku potencjalni inwestorzy mają czas na zbadanie sytuacji ekonomicznej czterech hut, a do 30 czerwca mają złożyć ostateczne oferty.

W październiku resort skarbu planuje zamknięcie transakcji. Cztery huty mają 70-procentowy udział w polskiej produkcji hutniczej.

Ministerstwo Skarbu Państwa w grudniu 2000 roku wysłało do kilkunastu światowych firm stalowych zaproszenia do udziału w prywatyzacji hut: im. Tadeusza Sendzimira, Florian, Cedler i Katowice. Deklaracje zainteresowania inwestorów mogły dotyczyć wszystkich czterech hut lub tylko niektórych z nich.

Wstępne zainteresowanie prywatyzacją hut zgłosiło sześć podmiotów. W połowie lutego z konsorcjum europejskich firm wycofała się Voest Alpine.

Według rzecznika powodem rezygnacji VA Stahl był fakt, że Usinor i Arbed osiągnęłyby zbyt silną pozycję w planowanym konsorcjum, gdyż w ubiegłym miesiącu ogłosiły fuzję. MSP chce pozyskać dla polskich hut silnego inwestora strategicznego (lub inwestorów strategicznych), który wzmocniłby obecną pozycję rynkową tych zakładów i zwiększył możliwości ich rozwoju.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)