Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP przyjrzy się umowom społecznym w energetyce

0
Podziel się:

Minister skarbu państwa Jacek Socha poinformował, że chce wzmocnić nadzór właścicielski przy negocjowaniu umów społecznych w sektorze energetycznym. Dodał, że pierwsze takie umowy zakładające 10-letnią gwarancję zatrudnienia podpisano w 1999 r.

"Dziesięcioletnie odprawy pojawiły się w sektorze elektroenergetycznym w 1999 r. Sektor był przyzwyczajony do takich umów" - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej Socha.

Minister poinformował, że zgodnie z tymi umowami odprawy takie przysługiwały m.in. pracownikom Elektrowni Turów, Elektrowni Bełchatów, KWB Adamów, KWB Konin i KWB Turów.

Socha poinformował, że rząd zobowiązał ministra skarbu do przejrzenia wszystkich zawartych umów społecznych w sektorze.

"Uważam, że należy wzmocnić nadzór właścicielki przy negocjowaniu umów społecznych" - powiedział Socha, dodając, że analizą tych umów zajmie się Komisja Trójstronna.

Według informacji prasowych umowy społeczne związków zawodowych działających w zakładach dystrybucyjnych z zarządami tych spółek zawierane podczas konsolidacji dają nawet dziesięcioletnie gwarancje pracy, duże odprawy oraz premie okolicznościowe.

Resort skarbu planuje sprywatyzowanie w 2005 m.in. Grupy Energetycznej Enea, zrzeszającej zakłady dystrybucyjne z północno-zachodniej Polski. Ofertę publiczną akcji Enei zaplanowano na przełom II i III kwartału.

Spółka ta we wtorkowym komunikacie poinformowała, że obecne gwarancje dla jej pracowników wynikają z porozumienia zbiorowego zawartego w grudniu 2002 r. i dają zatrudnienie do grudnia 2006 r. Porozumienie to obejmuje tylko pracowników zatrudnionych przed sierpniem 2002 roku i nie przewiduje premii konsolidacyjnej.

Zgodnie z przyjętym w styczniu 2003 roku przez rząd programem prywatyzacji i restrukturyzacji sektora elektroenergetycznego, większość spółek dystrybucyjnych będzie skonsolidowana w kilka grup.

Od maja 2004 roku funkcjonuje EnergiaPro Koncern Energetyczny SA, obejmujący zakłady energetyczne z południowo-zachodniej Polski, a od lipca 2004 roku Enion, obejmujący zakłady ze środkowej i południowej Polski.

Od stycznia działa Koncern Energetycznego Energa powstały z połączenia ośmiu zakładów energetycznych z centralnej i północnej Polski.

Grupy te zostaną sprywatyzowane do 2006 r. a preferowaną ścieżką prywatyzacyjną jest oferta publiczna.

energetyka
msp
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)