Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Senackie poprawki w VAT, czyli podatkowy bełkot

0
Podziel się:

Zawiłość polskiego prawa podatkowego sięgnęła zenitu. Na ostatnim posiedzeniu Senat uchwalił tekst noweli ustawy o VAT, wprowadzając do niej kilka istotnych poprawek. Nowe brzmienie uzyskała m.in. definicja samochodu, przy zakupie którego przysługiwać będzie pełne odliczenie VAT. To podatkowy bełkot.

Senackie poprawki w VAT, czyli podatkowy bełkot

Oczekiwana przez przedsiębiorców nowelizacja ustawy o VAT pokonała w ubiegłym tygodniu kolejny etap procesu legislacji. Na zakończonym 1 kwietnia br. posiedzeniu Senat uchwalił tekst noweli, wprowadzając do niej kilka istotnych poprawek. Nowe brzmienie uzyskała m.in. definicja samochodu, przy zakupie którego przysługiwać będzie pełne odliczenie VAT. To podatkowy bełkot!

O nowych zasadach w odliczaniu podatku VAT od samochodów pisaliśmy w poprzednim wydaniu Money.Firmy. Przypomnijmy, iż w pierwotnym tekście nowelizacji Sejm zaproponował zastąpienie obowiązującego dotąd wzoru na ładowność (tzw. wzór Lisaka) definicją pojazdów samochodowych, przy nabyciu których podatnik odliczy cały podatek VAT. Jak się jednak okazało - świeżo uchwalona definicja zawierała błąd, który pozwalał podatnikowi na pełne odliczenie VATu od każdego samochodu z kratką.

Nowe zapisy postanowiliśmy przytoczyć w oryginalnym brzmieniu

Senat zmodyfikował ten niewątpliwie korzystny dla przedsiębiorców zapis, wprowadzając niezwykle skomplikowaną definicję aut z więcej niż jednym rzędem siedzeń. Pełne odliczenie VAT będzie zatem przysługiwało m.in. przy nabyciu:

„pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków”.

Senat zabezpieczył także interesy podatników, którzy przyjęli w leasing samochody spełniające wymogi wzoru Lisaka i nadal korzystają z odliczenia.
Zgodnie z przepisem przejściowym - w przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartych przed dniem wejścia w życie omawianej noweli, kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy, stanowi kwota podatku naliczonego jaka wynikałaby z przepisów obowiązujących przed nowelizacją.
W przypadku samochodów i pojazdów samochodowych będących przedmiotem ww. umów, w stosunku do których kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku wykazanego na fakturze, powołany wyżej przepis będzie miał zastosowanie:
- w odniesieniu do umów, bez uwzględnienia zmian tej umowy dokonywanych po wejściu w życie ustawy, oraz
- pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 15 czerwca 2005 r.

W związku z tym, iż znacząca część twórców i artystów otrzymuje honoraria za pośrednictwem organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi, Senat postanowił wyraźnie wskazać, iż osoby te nie są, w rozumieniu przepisu o podatku VAT, podatnikami.

Zdecydowano także, iż usługi związane z filmami i nagraniami wideo będą opodatkowane preferencyjną 7 proc. stawką VAT, a obrót wierzytelnościami - podobnie jak faktoring - nie będzie podlegał zwolnieniu od podatku.

Zgodnie z wolą Senatu ustawa nowelizująca miałaby wejść w życie 1 czerwca 2005 roku, a przepisy dot. odliczania VAT od zakupu samochodów - 90 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Komentarz specjalisty
Jacek Dobrucki, ekspert podatkowy, szef Twins Consulting, Tax and Legal Services

_ Taki zapis jest zaprzeczeniem wszelkich reguł tworzenia prawa. Zamieszczenie w akcie prawnym jednego zdania, które składa się ze 113 wyrazów, jest nieporozumieniem. Nawet jeśli uda się z tego wyciągnąć jakąś definicję, to nie tak przecież tworzy się prawo. Jeśli ten projekt ustawy zostanie uchwalony w takiej formie, ustawa ta nie będzie racjonalną normą prawną. Norma prawna powinna być możliwa do zrozumienia i zastosowania przez obywateli. To oczywiście postulat trudny do zrealizowania, ale należy do niego dążyć. Natomiast taki zapis nie jest możliwy do zrozumienia, ani do zastosowania. Nie tylko urzędnicy nie będą mogli prosto wdrożyć i zastosować takiego prawa, a jeszcze większy problem będą mieli podatnicy. Po takich zabiegach parlamentarzystów okazuje się, że wzór Lisaka był czytelny i bajecznie prosty do zastosowania. Wystarczyło do wzoru podstawić jedną niewiadomą i go rozwiązać. A nowy zapis jest wadliwy - mówiąc wprost - spaprany. _

podatki
vat
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)