Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawie wszystkie fundusze inwestycyjne miały w maju zyski

0
Podziel się:

W maju spośród 117 działających na polskim rynku funduszy inwestycyjnych zaledwie sześć przyniosło straty. Najwyższą stopę zwrotu w skali miesiąca po raz kolejny uzyskał fundusz CU Polskich Akcji

W maju spośród 117 działających na polskim rynku funduszy inwestycyjnych zaledwie sześć przyniosło straty - podał we wtorkowym raporcie ośrodek analityczny Analizy Online.

Najwyższą stopę zwrotu w skali miesiąca po raz kolejny uzyskał fundusz CU Polskich Akcji (7,91 proc.).

Wśród dziesięciu najlepszych funduszy w ostatnim miesiącu znalazło się osiem podmiotów z grupy akcji polskich (AKP) i po jednym funduszu akcji zagranicznych (AKZ) i mieszanym (MIP).

Majowe wzrosty na polskim rynku akcji przełożyły się na zyski z inwestycji w jednostki funduszy polskich akcji. Średnia stopa zwrotu wyniosła w tej grupie 4,84 proc. i była nieco wyższa od benchmarku IRFU-akp, który zyskał 4,77 proc.

Maj był trzecim z kolei miesiącem, w którym wszystkie fundusze akcji polskich przyniosły zyski.

Liderem grupy pozostaje fundusz CU Polskich Akcji. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zarządzający funduszem wypracował wzrost 27,4 proc. Słabsza sytuacja na światowych rynkach zdecydowała o nieco gorszych wynikach funduszy akcji zagranicznych. Średnia stopa zwrotu w grupie wyniosła 1,6 proc. Najlepszy wynik należał do Skarbca NET, który zyskał 6,57 proc.

Straty przyniosły inwestycje w fundusze zaangażowane na amerykańskich giełdach, gdzie zyski ze wzrostu cen akcji niwelowały straty kursowe z umocnienia się złotego wobec USD.

Również stopy zwrotu uzyskiwane przez fundusze zagranicznych papierów dłużnych były uzależnione od różnic kursowych powstałych przy wycenie aktywów denominowanych w walutach obcych. Średni wynik w grupie wyniósł w ostatnim miesiącu 0,26 proc.

W maju zyski w tej grupie przyniosły tylko dwa fundusze - DWS SFIO Euroobligacji (+3,69 proc.) i Skarbiec ZDPW (+3,63 proc.). Poza wzrostem cen papierów fundusze te zyskały również na korzystnej relacji PLN/EUR.

Obniżenie w maju przez Radę Polityki Pieniężnej stóp procentowych o 25 punktów bazowych znalazło swoje odzwierciedlenie w wynikach funduszy inwestujących w polskie papiery dłużne. Średnia stopa zwrotu w tej grupie wyniosła 0,89 proc., podczas gdy indeks IRFU-pdp, będący benchmarkiem dla funduszy z tej grupy, wzrósł o 1,1 proc.

Najlepszy wynik osiągnął fundusz ING Obligacji2, którego jednostka wzrosła o 1,79 proc.

Średnia stopa zwrotu w grupie funduszy rynku pieniężnego wyniosła 0,51 proc. i była wyższa od stopy zwrotu benchmarku (+0,46 proc.). Największe zyski przyniosły jednostki funduszy DWS Pieniężny (0,98 proc.) i DWS Pieniężny Plus (0,96 proc.).

Średnia stopa zwrotu funduszy mieszanych wyniosła 2,6 proc. Najlepszy wynik osiągnął UniKorona Zrównoważony (4,68 proc.). Zarządzający tym funduszem jako jedyny w maju pokonał benchmark IRFU-mip, który zyskał 3,66 proc.

Benchmark dla funduszy stabilnego wzrostu wzrósł w maju o 2,12 proc., tymczasem średnia stopa zwrotu wyniosła 1,65 proc. Liderem w grupie pozostał fundusz CU Stabilnego Inwestowania, którego jednostka wzrosła o 3,22 proc.

Według majowego rankingu w ujęciu długoterminowym do najlepszych funduszy inwestycyjnych, z notą "5", należały: PKO/CS Akcji i CitiAkcji (w grupie funduszy inwestujących w akcje polskich spółek)
, Citi Zrównoważony i ING Zrównoważony (fundusze mieszane), Skarbiec III filar (stabilnego wzrostu), PKO/CS Obligacji i UniKorona Obligacje (fundusze polskich papierów dłużnych) oraz CA IB Pieniężny (fundusz rynku pieniężnego).

W majowym rankingu uczestniczyło 117 funduszy, z czego 86 sklasyfikowano w perspektywie krótkoterminowej, a 49 prowadziło przez 36 miesięcy niezmienioną politykę inwestycyjną, umożliwiając dokonanie oceny w długim okresie.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)