Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

TFI BH znosi opłatę manipulacyjną w funduszach bezpiecznych

0
Podziel się:

TFI Banku Handlowego SA do końca listopada nie będzie pobierało opłaty manipulacyjnej przy nabywaniu jednostek uczestnictwa bezpiecznych funduszy: papierów dłużnych i rynku pieniężnego

- poinformowało towarzystwo w środę.

'Chcemy zwrócić uwagę klientów na fundusze bezpieczne, a w szczególności fundusz dłużnych papierów wartościowych, którego aktywa w zdecydowanej większości składają się z obligacji o stałym oprocentowaniu, niezależnym od obniżki stóp procentowych' - powiedział prezes zarządu TFI BH Rafał Lis.

'Drugim powodem, dla którego zachęcamy obecnie do nabycia jednostek bezpiecznych funduszy Kapitał Handlowy, są korzyści podatkowe. W naszej ocenie fundusze inwestycyjne to sposób ulokowania pieniędzy najskuteczniej chroniący nasze oszczędności przed skutkami wprowadzenia nowej ustawy podatkowej' - dodał.

Wcześniej opłatę manipulacyjną dla swoich funduszy zniosły dwa inne towarzystwa - CA IB TFI i Union Investment TFI. Do końca roku nie pobierają opłaty manipulacyjnej przy nabywaniu jednostek uczestnictwa funduszy obligacyjnych: CA IB i UniKorona Obligacje.

Według przedstawicieli towarzystw funduszy inwestycyjnych, inwestowanie w fundusze ma tę przewagę nad lokatą bankową i zakupem obligacji, że jest bezterminowe.

'Osoby, które przed 30 listopada kupią obligacje skarbowe lub otworzą lokaty bankowe, nie zapłacą podatku. Ale obligacje i lokaty mają z góry określony czas życia. Kiedy wygasną, konieczne będzie ich odnowienie, ale już w warunkach opodatkowania. Fundusze inwestycyjne rynku pieniężnego nie mają tej wady' - powiedział prezes GTFI Marek Łukaszewski.

'Jest to najważniejsza przewaga funduszu nad lokatą bankową i zakupem obligacji, które mają określony termin zapadalności' - powiedział prezes TFI BH Rafał Lis.

Sejm uchwalił w środę w nocy nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która m.in. wprowadza 20-proc. zryczałtowany podatek od dochodów z oszczędności.

Podatek ten ma objąć przede wszystkim odsetki od kwot zgromadzonych w bankach, zarówno od lokat terminowych, jak i rachunków na każde żądanie (a vista).

Takim samym podatkiem miałyby być objęte również odsetki i dyskonto od papierów emitowanych przez Skarb Państwa i obligacji komunalnych oraz dochody z udziału w funduszach kapitałowych, ale z wyłączeniem funduszy emerytalnych, oraz tzw. trzeci filar emerytalny, czyli dochody ze składek inwestowanych w fundusze inwestycyjne z ubezpieczeniem na życie.

Zwolnione od podatku mają być zyski z obligacji nabytych przed opublikowaniem tej nowelizacji oraz odsetki od oszczędności zgromadzonych na podstawie umów na czas oznaczony, zawartych przed opublikowaniem nowelizacji.

fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)