Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Genomtec pracuje nad mobilnym rozwiązaniem do diagnostyki m.in. koronawirusa

2
Podziel się:

Genomtec opatentował technologię, pozwalającą zminimalizować rozmiar urządzenia laboratoryjnego - do wielkości nieco większej niż smartfon. Mobilne rozwiązanie Genomtec ID będzie gotowe do niezwykle szybkiej oraz wydajnej diagnostyki, m.in. w przypadku koronawirusów, podała spółka. Komercyjna wersja urządzenia Genomtec ID może być dostępna pod koniec 2021 r.

Genomtec pracuje nad mobilnym rozwiązaniem do diagnostyki m.in. koronawirusa

Genomtec ID, czyli mobilne urządzenie do szybkiej i taniej identyfikacji patogenów m.in. bakterii, wirusów oraz grzybów, powstaje od kilku kwartałów w laboratoriach we Wrocławiu. Spółka podkreśla, że po wprowadzeniu na rynek polskie urządzenie ma być najszybszą i najbardziej precyzyjną metodą testowania także w przypadku chorób zakaźnych m.in. koronawirusów. Genomtec rozwija przełomowe urządzenie do identyfikacji patogenów w ramach projektu wartego 12 mln zł.

"Wykorzystujemy autorską, izotermalną technologię SNAAT. Sprawia ona, że cały proces przebiega w stałej temperaturze, nie ma potrzeby podgrzewania i schładzania testu. Co to oznacza w praktyce? To, że możemy skrócić badanie do 15 minut, zachowując jego niemal 100% precyzję. To standard niedostępny obecnie na świecie" - powiedział założyciel i prezes Genomteca Miron Tokarski, cytowany w komunikacie.

Spółka krok po kroku przybliża się do wprowadzenia Genomtec ID do laboratoriów i gabinetów lekarskich, korzystając przy tym z wiedzy i finansowania uznanych inwestorów, m.in. branżowego Vet Planet (oferującego w Europie np. testy diagnostyczne) czy Jakuba Swadźby, prezesa Diagnostyki, jak i funduszu Leonarto VC, wskazano.

"Komercyjna Genomtec ID będzie możliwa pod koniec 2021 r. Ściśle współpracujemy z uznanym, niemieckim Microfluidic Chipshop, obecnie projektującym, a wkrótce produkującym, kartę mikroprzepływową do naszego urządzenia. Jednocześnie, już za nawet 5-7 tygodni, będziemy w stanie zaoferować certyfikowany zestaw diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2 na terenie Unii Europejskiej. Ten produkt będzie kompatybilny z urządzeniami już istniejącymi na rynku " - podkreślił Tokarski.

Firma, w ramach projektu wartego 12 mln zł, spodziewa się otrzymać certyfikat ISO 13485 (międzynarodowa norma zawierająca wymagania dotyczące wyrobów medycznych) w I połowie bieżącego roku. W przyszłym roku Genomtec uruchomi także proces certyfikacji urządzenia na rynek europejski CE IVD i amerykański w ramach procedury 510(k).

"Wierzymy w zespół Genomtec, ich rozwiązanie jest unikalne, radykalnie zmienia standardy diagnostyki laboratoryjnej. Kieszonkowe laboratorium pozwoli kilkukrotnie szybciej, taniej i wydajniej rozpoznawać wirusy oraz bakterie. A prosty test jest w stanie wykonać każdy - bez wcześniejszego przeszkolenia" - powiedział jeden z inwestorów, a zarazem przewodniczący rady nadzorczej Genomteca Tomasz Stefańczyk.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Misją Genomteca jest umożliwienie specjalistom, w tym personelowi medycznemu podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Dzięki dostępowi do najwyższej klasy laboratoriów, doświadczonym diagnostom oraz światowej klasy ekspertom z dziedziny genetyki, świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych.

Globalny rynek diagnostyki molekularnej wyniósł około 8,02 mld USD w 2018 r. Według prognoz, do 2025 r. wygeneruje około 14,56 mld USD, przy CAGR wynoszącym około 8,9% między 2019 a 2025 r.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(2)
wirus
4 lata temu
wtedy to już będzie po ptokach
pissputin
4 lata temu
Fajnie jest przytulać granty i robić dużo szumu medialnego.