Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Adamkiewicz: Spokojna sesja pod nieobecność Amerykanów

0
Podziel się:

Pusty kalendarz makroekonomiczny i brak Amerykanów na rynku spowodowały, że zmienność podczas dzisiejszej sesji była wyjątkowo ograniczona.

Adamkiewicz: Spokojna sesja pod nieobecność Amerykanów

Stosunkowo pusty kalendarz makroekonomiczny i brak Amerykanów na rynku ze względu na Święto Pracy spowodowały, że zmienność podczas dzisiejszej sesji była wyjątkowo ograniczona. Europejskie indeksy giełdowe znajdują się na niewielkich plusach, rosnąć w większości przypadków w granicy 0,5 proc. Delikatnie pod kreską znajdują się natomiast główne indeksy GPW.

Przed godziną 16 wśród spółek z WIG20 szczególnie wyróżniał się KGHM, którego notowania rosły niemal o 3 proc., przede wszystkim za sprawą odbicia cen miedzi i komentarzach ze strony Banku Chin, który twierdzi, że nie będzie dalszej dewaluacji juana. Sytuacje w tamtym regionie trudno jednak uznać za opanowaną, ponieważ Shanghai Composite ponownie tracił dziś ponad 2,5 proc.

Notowania WIG20 są dziś wspierane również przez pozostałe spółki z szeroko pojętego sektora energetyczno-surowcowego. Mocno zyskuje także Synthos (2,93 proc.); Bogdanka (1,73 proc.); Tauron (1,45 proc.); Enea (1,28 proc.) czy PGNiG (1,26 proc.).

Branża surowcowo-energetyczna jest najmocniejszym sektorem na europejskich parkietach, dlatego również w Polsce jest to dziś najlepszy sektor do inwestycji. Na razie trudno jednak mówić o długookresowej zmianie sentymentu dla tego rodzaju aktywów. Dopiero trwała stabilizacja sytuacji w Chinach mogłaby wpłynąć korzystnie na surowce, a i to może nie wystarczyć ze względu na trwałą nierównowagę podaży i popytu na wielu rynkach.

Na rynku walutowym również trudno mówić dziś o większych ruchach, a główne pary walutowe jedynie kosmetycznie zmieniają swoje poziomy z piątkowego zamknięcia. Złoty traci dziś względem wszystkich walut, a kursy notowań z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,7950; EURPLN 4,2350; CHFPLN 3,89; GBPPLN 5,7920. Spokojny początek tygodnia nie oznacza jednak, że cały tydzień upłynie w sennej atmosferze. Już dziś w nocy poznamy dane o handlu zagranicznym Chin i finalne dane o PKB Japonii, a później dane o handlu Niemiec i PKB strefy euro. W środę czekają nas posiedzenia Banku Kanady i Banku Nowej Zelandii, a dzień później także Banku Anglii. Po drodze jeszcze między innymi ważne dane z Australii i Stanów Zjednoczonych.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)

© 2024 WIRTUALNA POLSKA MEDIA S.A.

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.