Stosunkowo pusty kalendarz makroekonomiczny i brak Amerykanów na rynku ze względu na Święto Pracy spowodowały, że zmienność podczas dzisiejszej sesji była wyjątkowo ograniczona. Europejskie indeksy giełdowe znajdują się na niewielkich plusach, rosnąć w większości przypadków w granicy 0,5 proc. Delikatnie pod kreską znajdują się natomiast główne indeksy GPW.
Przed godziną 16 wśród spółek z WIG20 szczególnie wyróżniał się KGHM, którego notowania rosły niemal o 3 proc., przede wszystkim za sprawą odbicia cen miedzi i komentarzach ze strony Banku Chin, który twierdzi, że nie będzie dalszej dewaluacji juana. Sytuacje w tamtym regionie trudno jednak uznać za opanowaną, ponieważ Shanghai Composite ponownie tracił dziś ponad 2,5 proc.
Notowania WIG20 są dziś wspierane również przez pozostałe spółki z szeroko pojętego sektora energetyczno-surowcowego. Mocno zyskuje także Synthos (2,93 proc.); Bogdanka (1,73 proc.); Tauron (1,45 proc.); Enea (1,28 proc.) czy PGNiG (1,26 proc.).
Branża surowcowo-energetyczna jest najmocniejszym sektorem na europejskich parkietach, dlatego również w Polsce jest to dziś najlepszy sektor do inwestycji. Na razie trudno jednak mówić o długookresowej zmianie sentymentu dla tego rodzaju aktywów. Dopiero trwała stabilizacja sytuacji w Chinach mogłaby wpłynąć korzystnie na surowce, a i to może nie wystarczyć ze względu na trwałą nierównowagę podaży i popytu na wielu rynkach.
Na rynku walutowym również trudno mówić dziś o większych ruchach, a główne pary walutowe jedynie kosmetycznie zmieniają swoje poziomy z piątkowego zamknięcia. Złoty traci dziś względem wszystkich walut, a kursy notowań z PLN wyglądają następująco: USDPLN 3,7950; EURPLN 4,2350; CHFPLN 3,89; GBPPLN 5,7920. Spokojny początek tygodnia nie oznacza jednak, że cały tydzień upłynie w sennej atmosferze. Już dziś w nocy poznamy dane o handlu zagranicznym Chin i finalne dane o PKB Japonii, a później dane o handlu Niemiec i PKB strefy euro. W środę czekają nas posiedzenia Banku Kanady i Banku Nowej Zelandii, a dzień później także Banku Anglii. Po drodze jeszcze między innymi ważne dane z Australii i Stanów Zjednoczonych.
Porównaj na wykresach spółki i indeksy src="http://www.money.pl/u/money_chart/graphchart_ns.php?ds=1441609200&de=1441639800&sdx=0&i=&ty=1&ug=1&s%5B0%5D=WIG20&colors%5B0%5D=%230082ff&fg=1&fr=1&w=605&h=284&cm=0&lp=1&rl=1"/>