Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bez niespodzianek i ożywienia

0
Podziel się:

Raczej nic nie wskazuje na to, aby pierwsza sesja nowego roku na warszawskim parkiecie przyniosła większe niespodzianki i zdecydowane ożywienie / DM POLONIA NET SA /

Raczej nic nie wskazuje na to, aby pierwsza sesja nowego roku na warszawskim parkiecie przyniosła większe niespodzianki i zdecydowane ożywienie. Krótszy giełdowy tydzień może sprawić, ze świąteczny nastrój trwać będzie jeszcze do najbliższego weekendu. Pozytywnych impulsów nie widać również z zagranicy.

Ostatnia sesja w ubiegłym roku na nowojorskim parkiecie zakończyła się sporymi spadkami. Główny indeks NYSE /Dow Jones/ stracił na wartości ponad 1%, a indeks rynku Nasdaq prawie dwa razy więcej. Spokojnie rozpoczęły nowy rok giełdy azjatyckie, indeksy w Tokio i Hongkongu w zasadzie bez większych zmian. Powoli ze świątecznego snu budzą się również rynki zachodnioeuropejskie. Po słabszym otwarciu, po pół godzinie notowań indeksy większości z nich notowały już niewielkie wzrosty. Swoja drogą, ciekawe jaki wpływ na rynki kapitałowe będzie miało wprowadzenie do obiegu nowej europejskiej waluty. Stanowi ono z pewnością stanowi wydarzenie numer jeden początku nowego roku.

Na rodzimym rynku kapitałowym od sylwestrowej sesji w zasadzie nic się nie zmieniło. Jedną z istotnych informacji jest formalna - już giełdowa - fuzja BPH i PBK. Notowanie akcjami drugiego z banków zostało od dzisiaj zawieszone, wznowienie nastąpi prawdopodobnie 10 stycznia /już jako akcji banku połączonego/. W najbliższych dniach zawieszenie notowań czeka również akcje Optimusa /w związku z podziałem spółki/. Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji, kontrakty terminowe na WIG20 zachowywały się w zasadzie neutralnie. Sesja rozpoczęła się od niewielkich spadków kursów i indeksów. Po kwadransie WIG20 tracił na wartości 0.4% a TECHWIG w zasadzie oscylował wokół poziomu z poniedziałkowego zamknięcia. Po pół rynek nieco się ożywił, drugi z indeksów rozpoczął ruch w górę ponad ubiegłoroczne zamkniecie.

W branży telekomunikacyjnej bez większych niespodzianek. Najsilniejszy Elektrim, kurs jego na początku akcji praktycznie bez zmian. W miarę uplywu czasu coraz wyższy, chwilami wzrost osiagnął prawie 4% /co pozytywnie wpłynęło na cały rynek/. Słabiej Netia i TPSA - spadki kursu w granicach 1.5%. Stabilnie w branży informatycznej, zmiany kursów walorów spółek tego sektora nie przekraczają w zasadzie 0.5%. Ze zmiennym szczęściem notowane są akcje banków, osłabło nieco BRE. Duet BPH i PBK po osiągął pod koniec roku „wysokie kursy” . Notowania walorów drugiego będą miały ponad tygodniową przerwę. W budowlance bez rewelacji, ponad 2% spadek notują akcje Budimexu /dowartościowane na ostatnich sesjach/. Stabilnie na walorach KGHM, silne pozostają akcje PKNOrlenu /ponad 19 PLN/.

Największą niespodziankę sprawili dzisiaj dystrybutorzy telegazetowego serwisu giełdowego /TSG/. Nie po raz pierwszy zresztą przekazując fałszywe dane na temat kursów odniesienia a tym samym aktualnych zmian cen. Powoduje to ogromne zamieszanie u inwestorów korzystajaych z tego przekazu. Stąd również skromniejszy komentarz do wydarzeń na parkiecie, bowiem przy takim przekazie bardzo trudno ustalić faktyczny stan notowań na poszczególnych „papierach”. Po niemal godzinie notowań awaria nie została usunięta. To skandal!

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.01.02 Godz: 11:49 Spółek notowanych: 141

Spółek z kursami rosnącymi: 34 co stanowi: 24.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 56 co stanowi: 39.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 51 co stanowi: 36.2% rynku.

Największe wzrosty: PAZUR /7.14%/, CSS /6.72%/, HANDLOWY /3.91%/, LETA /3.85%/

Największe spadki: EFL /-12.5%/, KROSNO /-5.78%/, MPECWRO /-5%/, RAFAKO /-4.69%/

Łączne dotychczasowe obroty: 38.73 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 7.94 mln PLN

Prawdziwy „bezruch” zapanował w notowaniach jednolitych. Tak niskich obrotów na pierwszym fixingu dawno nie było. Z pewnością zawieraniu transakcji nie sprzyja „chaos” na tablicy notowań jaki jest przekazywany przez Telegazetowy Serwis Informacyjny.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.01.02 Godz: 11:46 Spółek notowanych: 89

Spółek z kursami rosnącymi: 18 co stanowi: 20.2% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 59 co stanowi: 66.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 12 co stanowi: 13.5% rynku.

Największe wzrosty: BUDOPOL /20%/, TUEUROPA /12.07%/, HYDROBUD /9.38%/, FASING /6.06%/

Największe spadki: 7BULLS.COM /-10%/, LUBAWA /-9.72%/, MUZA /-9.09%/, CENSTALGD /-7.07%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.06 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: 7BULLS.COM które osiągnęły poziom: 0.01 mln PLN

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)