Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Czwarty dzień wzrostów na światowych parkietach

0
Podziel się:

W czwartek notowania akcji na globalnych rynkach, mierzone siłą ogólnoświatowego indeksu MSCI AC World, poszły w górę dokładnie o 2 procent.

<b>Marek Nienałtowski</b> 
<br /><br />
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
<b>Marek Nienałtowski</b> <br /><br /> Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

W czwartek notowania akcji na globalnych rynkach, mierzone siłą ogólnoświatowego indeksu MSCI AC World, poszły w górę dokładnie o 2 procent, wzrastając już trzecią sesję z rzędu i odbijając się tym samym wyraźnie od ustanowionych w poniedziałek najniższych swoich poziomów od 1 września 2010 roku.

Inwestorzy byli w dobrych nastrojach już po środowej paczce lepszych niż ostatnio wieści dotyczących kwestii kryzysu zadłużenia w Eurolandzie, a ich zapał do zakupów walorów spółek wzrósł jeszcze bardziej – i to skokowo – po tym jak wczoraj po południu Europejski Bank Centralny poinformował o tym, że w porozumieniu w czterema innymi największymi bankami centralnymi na świecie ułatwi europejskim instytucjom finansowym dostęp do amerykańskiej waluty.

Także na GPW skala zwyżki była znaczna i suma summarum indeks WIG20 zyskał na koniec dnia 3,34%, wcześniej po popołudniowej informacji z ECB rosnąc maksymalnie nawet o prawie 5%.

W pierwszej części piątkowego handlu wyraźna zwyżka na światowych rynkach była kontynuowana. Dziś w regionie Azji i Pacyfiku ceny akcji wzrosły średnio o 2,1% - o tyle bowiem poszedł w górę indeks MSCI AC AP, a na solidnym plusie dzień rozpoczęły także parkiety na Starym Kontynencie – o godz. 9:11 paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zwyżkował o 1,03%, a najszerszy wskaźnik warszawskiego parkietu, czyli WIG, poprawiał się o 0,87%.

Warto pamiętać o tym, że dziś mamy jednak dzień trzech wiedźm, czyli ten w którym wygasają serie wrześniowych instrumentów pochodnych. Tak więc możemy być świadkami nie do końca zgodnych z logiką ruchów na rynku akcji. No ale z drugiej strony pytanie, czy w ostatnim czasie jakakolwiek logika na nich w ogóle obowiązuje?

Piątkowy zagraniczny kalendarz makro jest skromny. Jedynie o godz. 15:55 okaże się jak według wstępnych danych wyglądały we wrześniu nastroje amerykańskich konsumentów. Według prognoz indeks sporządzany przez Uniwersytet Michigan wzrósł do poziomu 56,5 pkt z 55,7 pkt w sierpniu.

Z kolei z krajowego podwórka o godz. 14:00 spłyną dane GUS dotyczące przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu.

Uwaga rynku będzie dziś także skupiona na odbywającym się we Wrocławiu nieformalnym posiedzeniu ECOFIN, czyli Rady do Spraw Ekonomicznych i Finansowych, z udziałem ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw członkowskich Unii Europejskiej.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)