Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Indeks dużych spółek obronił ważny poziom

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, jak przebiegła sesja na giełdzie w Warszawie

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.10

WIG20 obronił poziom 2.300 punktów. Nastroje wśród inwestorów poprawiły się w drugiej części sesji. Główne indeksy w USA na razie wahają się w okolicach ostatniego zamknięcia.

Gorsze od prognoz okazały się najnowsze informacje dotyczące sprzedaży detalicznej w USA. Zgodnie z opublikowanymi po południu danymi w czerwcu wzrosła ona o 0,4 procent m/m, co jest wynikiem gorszym od wcześniejszej prognozy na poziomie 0,8 procent.

Polscy inwestorzy kończą handel w dość dobrych nastrojach, po obronieniu poziomu 2.300 punktów przez WIG20. W okolicach piątkowego zamknięcia kończą też handel wskaźniki małych i średnich spółek na GPW.

Tak wyglądały notowania głównych indeksów podczas sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z WIG20 przez cały dzień najwięcej zyskiwała spółka GTC - jej kurs poszedł w górę o ponad 3 procent. To między innymi zasługa rekomendacji, o której pisaliśmy więcej tutaj.

Większego wpływu na rynek nie miały dzisiaj dane o rekordowo niskiej inflacji w Polsce. Mogą one tylko utwierdzić inwestorów w przekonaniu, że stopy procentowe pozostaną na rekordowo niskim poziomie co najmniej do przyszłego roku.

GPW: Dobre dane z USA. Poprawa nastrojów pod koniec sesji?

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Dane o rekordowo niskiej inflacji w Polsce nie miały wpływu na notowania giełdowe. Po otwarciu handlu na Wall Street nastroje mogą się poprawić.

Poznaliśmy już najważniejsze dzisiaj informacje z polskiej gospodarki. Wskaźnik inflacji wyniósł w czerwcu 0,2 procent r/r, co oznacza historyczny rekord i jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że stopy procentowe w Polsce pozostaną na również rekordowo niskim poziomie jeszcze co najmniej przez rok.

Ani giełda ani złoty nie zareagowały na te informacje gwałtownymi zmianami. WIG20 przez większość handlu waha się w okolicach 2.300 punktów.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jest szansa, że po rozpoczęciu notowań na Wall Street nastroje wśród inwestorów się poprawią. W USA opublikowano właśnie najnowszy odczyt wskaźnika NY Empire State. Okazał się on lepszy od prognoz, co powinno zachęcić inwestorów do kupna akcji.

W oczekiwaniu na ważne dane. WIG20 na niewielkim minusie

Przemysław Ławrowski, godz. 12.55

Po otwarciu sesji w okolicach poprzedniego zamknięcia, indeks WIG20 zaczął spadać. Po prawie czterech godzinach handlu obniżka wynosi około pół procent. Podobnie zachowują się pozostałe indeksy na warszawskiej giełdzie. Inwestorzy czekają cierpliwie na dane dotyczące inflacji.

Wśród giełdowych blue chipów nadal najlepiej radzi sobie deweloper GTC. Za nim znajduje się bank Pekao oraz Bogdanka. Inwestorzy cały czas oczekują na dane dotyczące inflacji w Polsce. Poprzednio miesiąc do miesiąca była ona poniżej zera (-0,1 procent). Tym razem analitycy prognozują brak zmiany tempa wzrostu cen. Rok ro roku ceny mają wzrosnąć o 0,3 procent.

Wartość inflacji ma szczególne znaczenie z perspektywy decyzji Rady Polityki Pieniężnej. Znajdująca się poniżej celu wartość wskaźnika, może spowodować kontynuowanie stosowania instrumentów ekspansywnej polityki monetarnej w gospodarce.

Zobacz, jak przebiega sesja wśród największych spółek na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych europejskich rynkach dominuje kolor zielony. Najważniejsze indeksy zyskują niespełna pół procent. Od tendencji oderwała się giełda w Madrycie. Aktualnie traci ona około pół procent.

Otwarcie sesji na GPW bez większych zmian. Inwestorzy czekają na...

Przemysław Ławrowski, godz. 09:40

Początek sesji na GPW rozpoczął blisko piątkowego zamknięcia. Niewielkie wzrosty występują na najważniejszych europejskich rykach. Podczas dzisiejszej sesji inwestorzy będą oczekiwać publikacji wskaźnika inflacji z polskiej gospodarki oraz wyników sprzedaży detalicznej z USA.

Pół godziny po rozpoczęciu notowań ciągłych na warszawskiej giełdzie indeks giełdowych blue chipów jest delikatnie pod kreską (-0,04 procent). Podobnie zachowują się mWIG40 oraz sWIG80.

Wśród największych spółek najlepiej radzą sobie spółki: GTC, Bogdanka oraz PGE. Wzrosty jak dotąd nie przekraczają 2,5 procent.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na pozostałych europejskich parkietach występują niewielkie wzrosty. Nie przekraczają one jednego procenta.

Przed rozpoczęciem sesji na starym kontynencie dane dotyczące produkcji przemysłowej (zmiana o 8,9 procent rok do roku) , sprzedaży detalicznej (zmiana o 13,3 procent rok do roku) oraz PKB (7,5 procent rok do roku) opublikowała gospodarka Chin.

Polski przemysł wreszcie w górę. Jak zareagują inwestorzy?

Przemysław Ławrowski, 14 lipca godz. 22:20

W trzecim tygodniu lipca na inwestorów czeka znacznie więcej publikacji danych makroekonomicznych. Dla polskich inwestorów najważniejsze będą informacje na temat czerwcowej produkcji przemysłowej, zatrudnienia oraz nowelizacji budżetu państwa.

Początek ubiegłego tygodnia na polskiej giełdzie nie był zbyt udany. Jednakże po środowej wypowiedzi szefa Fed oraz publikacji protokołu z posiedzenia FOMC indeksy na Wall Street po raz kolejny znalazły się blisko historycznych szczytów. Dobry nastrój udzielił się także graczom na GPW.

Dodatkowo w piątek pojawiły się dużo lepsze niż oczekiwano dane dotyczące polskiego bilansu płatniczego. Z uwagi na fakt, że informacja została opublikowana pod koniec sesji, możliwe że inwestorzy nie zdążyli jej do końca zdyskontować. Wskazywałby to na wzrostowy początek poniedziałkowej sesji.

Sprawdź notowania indeksów GPW w ostatnim tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Dla polskich inwestorów ważna będzie środowa informacja dotycząca zmiany produkcji przemysłowej w czerwcu. Analitycy prognozują jej wzrost o 1,5 procent r/r. Poprzednio jej wartość spadła o 1,8 procent r/r. Dodatkowo zostanie opublikowana wartość tempa wzrostu wynagrodzeń oraz dane dotyczące zatrudnienia. Lepszy wynik wskaźników może pomóc indeksom GPW zatrzeć przynajmniej na jakiś czas negatywne emocje związane z OFE oraz ustanowić przeciwwagę do informacji budżetowych.

Jak poinformował premier Donald Tusk w nowym tygodniu ma się także pojawić komunikat w sprawie nowelizacji budżetu na 2013 rok. Opublikowana wartość niedoboru w polskim budżecie może okazać się dość spora, co może skończyć się negatywną reakcją na giełdzie.

Wśród danych z USA ważna może okazać się wartość sprzedaży detalicznej, która według analityków będzie wyższa od wyniku zanotowanego w maju (prognoza: 0,7 procent; poprzednio: 0,6 procent). Innym wartym uwagi wskaźnikiem w tym dniu będzie indeks NY Empire State. Prognozowany jest jego spadek, jednakże jest to efekt wysokiej czerwcowej bazy. Tradycyjnie ważną informacją będą wyniki dotyczące liczby złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych. Wskaźnik ten jest ważny z perspektywy rynku pracy, którego kondycja będzie jednym z decydujących czynników utrzymania lub przerwania QE3.

Z racji trwającego na Wall Street sezonu wyników w przyszłym tygodniu poznamy wyniki wielu dużych spółek. Wśród publikacji znajdziemy raporty takich spółek ja Citigroup, Goldman Sachs, Intel czy Google.

W ostatecznym rozrachunku dane w USA powinny być pozytywne, co może przełożyć na utrzymanie się wskaźników na Wall Street blisko ubiegłotygodniowych szczytów, o ile oczywiście duzi gracze giełdowi nie zdecydują się zrealizować zysków. Dobre nastroje mogą zostać podtrzymane przez wyniki spółek.

W przeciwieństwie do dużej liczby danych z USA, w Europie w tym tygodniu będzie można się spodziewać niewielu informacji: odczytu inflacji oraz bilansu płatniczego. W piątek natomiast wielu przedstawicieli europejskich mocarstw wybierze się na organizowany szczyt grupy G20.

Podsumowując w nowym tygodniu na rynku globalnym dominować będą amerykańskie dane. Jednakże wydawać się może, że polscy inwestorzy tym razem będą bardziej zajęci informacjami z polskiej gospodarki.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)