Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Greckiej niepewności ciąg dalszy

0
Podziel się:

Planowane na wczoraj spotkanie liderów greckich partii w sprawie narzucanych Helladzie reform, zostało przeniesione na dziś, choć bez wyjaśnienia dlaczego.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Światowy rynek finansowy nadal pogrążony jest w oczekiwaniu na ostateczne już doniesienia z Grecji dotyczące zarówno tego czy akceptuje ona warunki konieczne do otrzymania drugiego pakietu pomocowego wartego oficjalnie 130 mld euro (choć nieoficjalnie mowa tu raczej o kwocie o 15 mld euro większej), jak i tego czy i w jaki sposób zdoła się ona porozumieć z prywatnymi wierzycielami ws. zamiany obligacji, co także jest kluczowe z punktu widzenia powyższego pakietu.

Planowane na wczoraj spotkanie liderów greckich partii w sprawie narzucanych Helladzie reform, zostało przeniesione na dziś, choć bez wyjaśnienia dlaczego. W takich warunkach chętnych do większych zakupów akcji i euro brakuje, a co więcej pojawiają się także ci, którzy to decydują się na nich lekką realizację zysków. Wczoraj światowy rynek akcji delikatnie spadł o 0,03% (MSCI AC World), a kurs EUR/USD obniżył się też niezbyt mocno, bo o 0,27%. Dziś przed południem na walorach spółek tendencja ta jest kontynuowana, ale euro delikatnie odrabia już straty do zielonego.

Z kolei na polskim rynku wczorajszy dzień udało się zamknąć na plusie, tak na GPW, jak i na złotym, ale już dziś w ślad za Zachodem warszawskie indeksy delikatnie zniżkują, a nasza waluta nieznacznie traci na wartości.

Jak na razie presja na polskie aktywa nie jest jednak zbyt duża. Może o tym świadczyć chociażby tylko to, że wczoraj rano cena euro do złotego spadła do najniższego poziomu od 2 września (4,1530), a dziś zaraz po otwarciu handlu indeksowi WIG20 na chwilę udało się podskoczyć do najwyższego poziomu od 9 listopada tj. do 2401,50 pkt.

Po stronie makro

Wtorek, tak jak poniedziałek, nie przynosi publikacji większej liczby zagranicznych danych makro. Jedynie w samo południe zostaną przedstawione te o produkcji przemysłowej Niemiec za grudzień, a o godz. 20:00 napłyną te o kredycie konsumenckim w Stanach Zjednoczonych za ten sam miesiąc. Dodatkowo na godz. 16:00 zaplanowane jest też wystąpienie szefa Fed, Bena Bernanke przed senacką Komisją Budżetu.

Z kolei w Polsce o godz. 14:00 NBP poinformuje o styczniowym stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Dla inwestorów operujących na naszym rynku o wiele ważniejsza będzie jednak treść komunikatu po rozpoczynającym się dziś dwudniowym posiedzeniu RPP. Dokument ten zostanie przedstawiony jutro o godz. 16:00 i jest niezwykle ciekawe jak teraz, w realiach ostatniego bardzo silnego wzmocnienia złotego, Rada ocenia perspektywy inflacji i prowadzonej przez siebie polityki monetarnej.

Bieżąca sytuacja rynkowa

Dziś o godz. 11:15 indeks WIG20 szedł w dół o 0,32% do 2382,52 pkt, a złoty tracił na wartości: 0,30% wobec euro (kurs EUR/PLN 4,1805) i 0,18% wobec dolara (kurs USD/PLN 3,1797). W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 zniżkował o 0,38% do 263,26 pkt, a kurs EUR/USD aprecjonował o 0,19% do 1,3148.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)