Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Huśtawka na początek

0
Podziel się:

Na otwarciu rewolucji nie było, ale rynek rozpoczął jednak dzień od zdecydowanych spadków. Jednak po kwadransie indeksy osiągnęły poziomy z wczorajszego zamknięcia / DM POLONIA NET SA /

Na rynkach giełdowych, na których notowane są akcje spółek nowych technologii, doszło wczoraj do zdecydowanych spadków. Przy braku istotniejszych danych makroekonomicznych, inwestorzy zwracali uwagę na informacje docierające ze spółek. Te niestety nie były najlepsze. Lecent Technologies /największy w USA producent sprzętu telekomunikacyjnego/ poinformował o zmniejszeniu prognozy sprzedaży za obecny kwartał. Nokia o możliwym spadku sprzedaży urządzeń sieciowych. Na efekty tych informacji nie trzeba było długo czekać. Spadkami zakończyły wczorajszy dzień rynki zachodnioeuropejskie. Do silnej przeceny sektora IT doszło na rynku Nasdaq, jego indeks stracił na wartości ostatecznie 1.7%.

Znacznie spokojniej było w sektorach tradycyjnych technologii, indeks Dow Jones zakończył sesję nawet niewielkim wzrostem. Kolejny silny spadek /zresztą po długotrwałych wzrostach/ zanotowała giełda w Tokio /-1.7%/. Znacznie mniejszy w Hongkongu. Dzisiejsza sesja na rynkach zachodnioeuropejskich rozpoczęła się znacznie spokojniej. Indeksy większości z nich oscylują wokół poziomów z wczorajszego zamknięcia.

Wydaje się, że podobnie może być na warszawskim parkiecie, który wczoraj również zanotował spore spadki /zwłaszcza indeks TECHWIG/. Istotniejszych informacji ze spółek raczej brak. Wokół Elektrimu na razie cicho, Netia już po ważnych decyzjach. Nieco więcej „szumu” w informatyce. Z duetu Prokom - Sofbank zdecydowanie lepiej oceniany jest ten pierwszy /kolejne przychody z ZUS-u/. Słabe rekomendacje dla Sofbanku /ML - cena docelowa około 20 PLN/. Grupa Onet - słaby raport „pro forma” za 2001 rok, Computerland - akcje sprzedaje członek zarządu /i niepewny udział w kontrakcie dla ARiMR/. Jednym słowem - mizeria. Pozytywnych informacji raczej nie widać.

Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 bez większych zmian /z minimalną tendencją spadkową/. Na otwarciu rewolucji nie było, ale rynek rozpoczął jednak dzień od zdecydowanych spadków. Indeksy WIG20 i TECHWIG traciły na wartości prawie po 1%. Jednak szybko rozpoczęło się odrabianie strat. Po kwadransie indeksy osiągnęły poziomy z wczorajszego zamknięcia.

Słabo rozpoczęła dzień telekomunikacja i informatyka. Kursy większości spółek tej branży na otwarciu straciły średnio na wartości około 1%. Ale trwało to wyjątkowo krótko. Elektrim notuje niewielki spadek ceny /około 1%/, Netia wykazuje dużą zmienność kursu w zakresie +/- 4%, najbardziej stabilna TPSA /wzrost około 1%/. Informatyka szybko złapała równowagę, kursy akcji większości spółek oscylują wokół wartości wczorajszego zamknięcia. Pozytywnym wyjątkiem jest Prokom, który po 1.5% wzroście na dobre umocnił się ponad poziomem 140 PLN.

Bez wyraźniejszego ożywienia na bankach, BR. tradycyjnie silne. Niewiele ciekawego w budowlance /powraca sprawa 22% VAT-u w sektorze/. Lepiej od branży zachowują się akcje Elektrobudowy. Dobrze zachowują się walory KGHM i PKNOrlen /wzrost kursu do 1%/. Z mniejszych spółek uwagę zwraca Apexim. Po kilku dniach dramatycznej przeceny, dzisiaj kurs po pół godzinie odrobił wczorajszą /ponad 20% stratę/. Jeden z największych spadków kursu notuja akcje Świecia, ale to efekt zmniejszenia ceny o planowana dywidendę /dzisiaj kurs już bez prawa do dywidendy/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.03.13 Godz: 11:45
Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 36 co stanowi: 24.7% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 55 co stanowi: 37.7% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 55 co stanowi: 37.7% rynku.

Największe wzrosty: APEXIM /19.1%/, PAZUR /5%/, LTL /4.19%/, PUE /3.57%/

Największe spadki: ANIMEX /-10.81%/, NETIA /-5.79%/, SWIECIE /-4.44%/, EBI /-4.35%/

Łączne dotychczasowe obroty: 43.44 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: PEKAO które osiągnęły poziom: 7.38 mln PLN

Płynność rynku notowań jednolitych dzisiaj nieco lepsza. Tym razem za sprawą walorów Oławy. Na pierwszym fixingu właściciela zmieniło ponad 22 tys. akcji spółki /to ponad 60% obrotów całego rynku/.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.03.13 Godz: 11:46
Spółek notowanych: 86
Spółek z kursami rosnącymi: 12 co stanowi: 14.0% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 63 co stanowi: 73.3% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 11 co stanowi: 12.8% rynku.

Największe wzrosty: EKOBROB /8.79%/, CENSTALGD /8%/, TONSIL /7.14%/, POLAR /4.65%/

Największe spadki: MUZA /-7.41%/, SANWIL /-6.98%/, PONAR /-3.47%/, MILMET /-3.04%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.50 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: OLAWA które osiągnęły poziom: 0.31 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)