Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Nienałtowski
|

Na GPW znów bez większych zmian

0
Podziel się:

Na niecałą godzinę przed zamknięciem czwartkowego handlu na GPW wiele wskazuje na to, że dzisiejsza sesja na szerokim rynku warszawskiego parkietu znów zakończy się bez większych zmian.

 Marek Nienałtowski  
  
Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.
Marek Nienałtowski Główny Analityk Dom Kredytowy Notus S.A.

Nie ma co ukrywać, że inwestorzy operujący na giełdzie przy ul. Książęcej znaleźli się w kropce. Europa spada, ale Stany rosną. Kupować zatem walory spółek, czy też je sprzedawać? Z jednej strony z dużym niepokojem obserwują oni sytuację w Eurolandzie, a ich uwaga skupiona jest cały czas głównie na: zaplanowanych na niedzielę wyborach parlamentarnych w Grecji oraz włoskim i hiszpańskim długu.

Dziś rentowności hiszpańskich 10-latek dotknęły na chwilę kluczowego poziomu 7% (max. 6,998%), a doszło do tego po wczorajszej obniżce ratingu tego kraju przez agencję Moody's. Z drugiej jednak strony mają oni też nadzieję na to, że podczas swojego przyszłotygodniowego posiedzenia Fed zdecyduje się podjąć kolejne działania mające na celu ponowne głębsze stymulowanie amerykańskiej gospodarki, a to z kolei powinno wspierać w średnim okresie globalne rynki akcyjne.

Prawdopodobieństwo tego ostatniego przybliżyły też przedstawione dziś dane makro z USA o wyższym niż sądzono „tygodniowym bezrobociu” oraz większym niż oczekiwano majowym spadku cen konsumenckich.

SNB nie zaskoczył rynków finansowych i poinformował, że poziom stóp procentowych pozostanie w Szwajcarii bez zmian, podobnie zresztą jak minimalny poziom kursu EUR/CHF, którego Bank broni od 6 września ub.r. W komunikacie potwierdzono, że docelowym przedziałem dla 3-miesięcznej stawki Libor dla franka nadal jest przedział 0,00-0,25% oraz to, że Bank ciągle będzie z największą determinacją przeciwdziałał spadkowi kursu EUR/CHF poniżej poziomu 1,20 i jest przygotowany do kupowania walut obcych za franki w nieograniczonych ilościach.

Bank Szwajcarii skorygował jednak nieco swoje prognozy odnośnie PKB i inflacji. Jeśli chodzi o tą pierwszą kwestię, to obecnie spodziewa się on, że w bieżącym roku tempo wzrostu gospodarczego Szwajcarii wyniesie około 1,5%, choć jeszcze marcu szacował go na 1,0%, a w grudniu zakładał, że wyniesie on jedynie 0,5%. Z kolei odnośnie wskaźnika cen konsumpcyjnych, to podwyższył on swoje szacunki dla niego na bieżący rok (do -0,5% z -0,6%), a na latach 2013 i 2014 pozostawił je bez zmian na poziomie odpowiednio: 0,3% i 0,6%.

W maju inflacja w strefie euro wyniosła w ujęciu rocznym 2,4% wobec 2,6% w kwietniu i była najniższa od lutego ubiegłego roku. Dane te pokryły się zarówno ze wstępnymi szacunkami Eurostatu przedstawionymi ostatniego dnia ubiegłego miesiąca, jak i ze średnią prognoz rynkowych.

Podaż pieniądza M3 wzrosła w maju w Polsce w ujęciu rocznym o 11,4%, czyli bardziej niż tego oczekiwano i w kwietniu (w obu przypadkach 10,3%). W ujęciu miesięcznym podaż zwiększyła się o 1,7%, notując drugą w tym roku zwyżkę, a spory w tym udział miał fakt obserwowanego w ubiegłym miesiącu silnego osłabienia naszej waluty.

W maju ceny konsumpcyjne spadły w Stanach Zjednoczonych miesiąc do miesiąca o 0,3%, czyli bardziej niż tego oczekiwano (-0,2%) i wobec braku ich zmiany w kwietniu. Z kolei w tygodniu do 9 czerwca liczba nowych bezrobotnych w USA wyniosła 386 tys. i była o 11 tys. wyższa niż sądzono. Dodatkowo dane za wcześniejszy tydzień zostały skorygowane w górę do 380 tys. z 377 tys.

Dziś o godz. 16:36 indeks blue-chipów GPW, czyli WIG20 szedł w górę o 0,19% do 2213,29 pkt, a indeks szerokiego rynku, czyli WIG zwyżkował o 0,02% do 39344,77 pkt. W tym samym czasie paneuropejski indeks STOXX Europe 600 spadał o 0,54% do 241,26 pkt, ale już amerykański indeks S&P500 handlowany był na 0,59% plusie (1322,59 pkt).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)