Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Marek Pająk
|

Przewaga po stronie niedźwiedzi

0
Podziel się:

Rynek przez pierwszy kwadrans zdecydowanie bronił się przed wyraźniejszymi spadkami. Początek drugiego kwadransa to szybki ruch w dół. Później jednak rynek rozpoczął mozolne, ale systematyczne odrabianie strat./ DM POLONIA NET /

Wszystko wskazuje na to, że poniedziałkowa „europejska” giełdowa euforia - w odpowiedzi na wkroczenie wojsk koalicyjnych do Badgadu - była mocno przesadzona. Inwestorzy amerykańscy podeszli do tych doniesień bardziej racjonalnie, uznając że ostatnie wzrosty na giełdach dyskontowały po części również taki scenariusz. Obecnie, kiedy losy wojny w zasadzie wydają się przesądzone, swoją uwagę skupią prawdopodobnie na „fundamentach” giełdowych spółek. Tym bardziej, że zbliża się okres publikacji raportów i ostrzeżeń dotyczących wyników za I kwartał. W odpowiedzi na praktycznie neutralną końcówkę sesji na nowojorskim parkiecie początek dnia w Europie przyniósł zdecydowana korektę indeksów - spadki ich wartości w szybkim tempie osiągnęły 2%. Wcześniej niewiele mniejszymi zniżkami zakończyły się sesje w Tokio i Hongkongu. Korekty można było w tych okolicznościach oczekiwać również w Warszawie. Informacji z otoczenia rynku niewiele. Uwagę zwraca szybka publikacja planów nowego ministra skarbu – Piotra Czyżewskiego.
Zakładają one przyspieszenie prywatyzacji /w tym min. PZU/. Warto zwrócić też uwagę na inicjatywę prezesa TPSA w sprawie przyszłości pakietów akcji operatora posiadanych i przekazanych przez SP różnym podmiotom /prawie 8%, w tym ponad 3% Kompanii Węglowej/. Za właściwą drogę uważa on przeprowadzenie oferty publicznej przez SP. Przed otwarciem rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 traciły na wartości nie więcej niż 1%. Sesja rozpoczęła się od niewielkich zmian głównych indeksów /TECHWIG miał otwarcie nawet na „plusie”/.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Rynek przez pierwszy kwadrans zdecydowanie bronił się przed wyraźniejszymi spadkami. Stabilizacja na bankach i brak przeceny akcji spółek informatycznych pozwalały na utrzymanie indeksów w okolicach poniedziałkowego zamknięcia. Tendencje do spadków wykazywały już od początku sesji kursy akcji Elektrimu i TPSA /1.0%-2.0%/. Początek drugiego kwadransa to szybki ruch w dół i spadek wartości WIG20 i TECHWIG-u o ponad 1%. W tym czasie zaczęła się korekta na większości walorów spółek informatycznych – Optimus i Sofbank zostały chwilowo przecenione o około 3%, nieco tylko mniej Comarch. Prawie 1.5% zniżki kursów były udziałem akcji KGHM i PKNOrlen. O ponad 1% przecenione zostały akcje wybranych banków min. BZW i BIG BG. Utrzymał się spadek na TPSA /około 1.5%/. Kolejna godzina to mozolne ale systematyczne odrabianie strat. Za sprawą poprawy notowań spółek informatycznych, bardziej dynamicznie zachował się TECGWIG /do wzrostów powróciły kursy walorów Netii/.

Stan notowań ciągłych w dniu: 2003.04.08 Godz: 11:48
Spółek notowanych: 151
Spółek z kursami rosnącymi: 39 co stanowi: 25.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 53 co stanowi: 35.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 59 co stanowi: 39.1% rynku.
Największe wzrosty: PIASECKI /5.71%/, ELEKTROWAR /4.88%/, VISTULA /4.48%/, MACROSOFT /4.46%/

Największe spadki: PPWK /-9.82%/, ELKOP /-9.27%/, MOSTALGD /-6.06%/, MPECWRO /-4.55%/

Łączne dotychczasowe obroty: 38.19 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: TPSA które osiągnęły poziom: 6.44 mln PLN

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Śladowe obroty w notowaniach jednolitych.
Stan notowań jednolitych w dniu: 2003.04.08 Godz: 11:48
Spółek notowanych: 57
Spółek z kursami rosnącymi: 9 co stanowi: 15.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 39 co stanowi: 68.4% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 15.8% rynku.
Największe wzrosty: NOVITA /11.11%/, BEEFSAN /9.09%/, PEKPOL /5.26%/, OBORNIKI /5.1%/ ,

Największe spadki: GARBARNIA /-17.03%/, ODLEWNIE /-12.35%/, BYTOM /-7.14%/, AGROS /-6.98%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.11 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: GRAJEWO które osiągnęły poziom: 0.03 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)