Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Tydzień na GPW: Energetyka znów dołuje indeksy

0
Podziel się:

Komentarz do wydarzeń mijającego tygodnia na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Mijający tydzień nie przyniósł poprawy nastrojów wśród inwestorów obecnych na warszawskiej giełdzie. Najgłośniej było o spółce Tauron, w której miało miejsce kadrowe trzęsienie ziemi.

Tydzień na rynkach kończymy dość słabymi danymi z amerykańskiego rynku pracy. Według opublikowanych dziś informacji bezrobocie w USA co prawda utrzymało się we wrześniu na poziomie 5,1 procent, ale dużo słabiej od prognoz wypadły dane o zmianie liczby zatrudnionych. Okazało się, że w sektorze prywatnym przybyło w ubiegłym miesiącu 118 tysięcy miejsc pracy, podczas gdy oczekiwania ekonomistów wskazywały nawet na 190 tysięcy.

Te dane ponownie postawiły pod znakiem zapytania kwestię podwyżki stóp procentowych w USA. Na razie wciąż jest ona spodziewana podczas posiedzenia Fed w grudniu. Nie zmienia to jednak faktu, że w piątek reakcja inwestorów była dość nerwowa. Widać to było zwłaszcza po wyraźnym osłabieniu dolara.

Na warszawskiej giełdzie przełom września i października nie przyniósł poprawy nastrojów, co widać po spadkach głównych indeksów.

Tym razem przyczyn tego zjawiska trzeba szukać w spółkach energetycznych. W koncernie Tauron w końcu doszło do sporej wymiany członków zarządu. Stanowisko stracili m.in. prezes Dariusz Lubera oraz wiceprezes i były minister skarbu Aleksander Grad. Dla inwestorów to jednoznaczny sygnał, że rząd dąży do tego, by ratować kopalnie, łącząc je ze spółkami energetycznymi. Podczas piątkowej sesji mocne spadki kursów akcji notowały zarówno Tauron, jak i PGE oraz Enea.

Tymczasem wygląda na to, że koncernowi Enea nie uda się jednak przejęcie kopalni Bogdanka w ogłoszonym niedawno wezwaniu do sprzedaży akcji. Na wniosek Enei Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zawiesił wniosek dotyczący przejęcia.

Nie poprawia się też atmosfera wokół banków. Narodowy Bank Polski podał właśnie, że zysk netto sektora bankowego w okresie styczeń-sierpień 2015 wyniósł 10,3 miliarda złotych wobec 11,6 miliarda złotych w tym samym okresie ubiegłego roku.

Warto jeszcze zwrócić uwagę na najnowsze doniesienia dotyczące spółki Hawe, która od dłuższego czasu wzbudza spore emocje wśród inwestorów. Akcjonariusze na razie nie zdołali przegłosować zapowiadanej przez zarząd spółki emisji akcji.

Na światowych rynkach uwagę w tym tygodniu zwróciła jeszcze publikacja najnowszych wskaźników PMI dla najważniejszych gospodarek. Po raz kolejny okazało się, że chińska gospodarka zmaga się ze spowolnieniem (PMI dla przemysłu: 47,2 pkt.), co ma negatywny wpływ m.in. na rynek surowców, szczególnie miedzi, a to z kolei dołuje notowania KGHM.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)