Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ujemne kursy większości spółek - są też wyjątki

0
Podziel się:

Nie zawiódł w zasadzie tylko Elektrim. Po „zerowym” otwarciu kurs jego akcji błyskawicznie ruszył w górę napędzany prawdopodobnie kapitałem spekulacyjnym (aż do 3.75 PLN - to około 30% wyżej od historycznego dołka ustanowionego kilka dni wcześniej)./ DM POLONIA NET /

Dobre dane makroekonomiczne amerykańskiej gospodarki przestały działać a inwestorzy po raz kolejny w swoich decyzjach zaczęli się kierować obawami o rzetelność wyników finansowych publikowanych przez spółki po I kwartale. Efekt tego widoczny był przez ostatnie dwie sesje na nowojorskim parkiecie. Wczoraj główne indeksy tamtejszego rynku zanotowały kolejny spadek chociaż w zdecydowanie mniejszej skali. Dow Jones stracił na wartości niespełna 1%, Nasdaq połowę z tego. Inwestorzy obawiali się również o trwałość zapoczątkowanego w I kwartale ożywienia gospodarczego /silny wzrost PKB/ co w dużym stopniu wyraził spadek wskaźnika zaufania konsumentów. Znacznie spokojniej przebiegły dzisiejsze sesje na giełdach azjatyckich /niewielki spadek w Tokio pop przerwie, ponad 0.5% wzrost indeksu w Hongkongu/. Bez większych indeksów rozpoczęły dzień rynki zachodnioeuropejskie, przez pierwsze pół godziny z wyraźną tendencją do poprawy notowań. Na większe ruchy indeksów i kursów trudno również liczyć na warszawskim parkiecie.
Zbliżający się długi weekend /dla dużej części inwestorów aż 5 dni/ nie wróży większego ożywienia. Istotnych informacji makroekonomicznych na razie brak. Większe ruchy kursów może wywołać rozpoczynająca się niebawem publikacja wyników finansowych za miniony kwartał. Generalnie rynek nie spodziewa się rewelacji a wyjątki „na plus” powinny zostać docenione wzrostem ceny akcji takich spółek. Wydaje się, że jednym z obiektów zainteresowań nadal będą dzisiaj akcje Elektrimu. Ostatnie wzrosty kurs tych walorów były spowodowane w dużej mierze pogłoskami o szansach na kompromis holdingu z wierzycielami. Przez godzinę poprzedzającą notowania na rynku akcji kontrakty terminowe na WIG20 wykazywały tendencje do niewielkiego spadku. Od takiego rozpoczęły również główne indeksy giełdowe.

INDEKSY
Nie zawiódł w zasadzie tylko Elektrim. Po „zerowym” otwarciu kurs jego akcji błyskawicznie ruszył w górę napędzany prawdopodobnie kapitałem spekulacyjnym /aż do 3.75 PLN - to około 30% wyżej od historycznego dołka ustanowionego kilka dni wcześniej/. Niewielki wzrost notują też akcje Netii. Nieco słabszy początek sesji na TPSA, ale i w tym przypadku widać wyraźny popyt i tendencję do poprawy notowań. Ze zmiennym szczęściem i przy niewielkich obrotach notowane są akcje spółek informatycznych. W tym gronie wyróżnia się Sofbank /na „plusie”/ i Prokom /bez zmian/. Pozostałe raczej z niewielkim spadkiem kursów akcji. Podobna sytuacja na bankach. Wraca zainteresowanie walorami BRE /można się doszukiwać związku ze wzrostem ceny Elektrimu/. Bez emocji w budowlance, ożywiony handel jedynie na akcjach Mostostalu Export /ostani wzrost został już skorygowany o połowę, skup akcji przez spółkę prawdopodobnie jeszcze na długo zapewni jej popyt na akcje/. Niewielki spadek notują
kursy walorów KGHM i PKN /do 1%/. Warto jeszcze zwrócić uwagę na wzrost ceny Amici, która cieszy się coraz lepszymi rekomendacjami /chwilami kurs zyskuje na wartości ponad 4%/. Silniejsze ruchy na parkiecie trwały przez pól godziny, po której zaczęło się niewielkie ale systematyczne opadanie rynku. Osłabły nieco walory Elektrimu /do 3.60 PLN/. Zdecydowany spadek kursu w tym czasie zanotowały akcje KGHM /chwilami prawie 3%/. Wyraźnie gorzej zachowywały się akcje TPSA /niemal -2%/. Tendencja taka trwała kolejną godzinę, po której sytuacja zaczęła się powoli stabilizować.

NOTOWANIA CIĄGŁE
Stan notowań ciągłych w dniu: 2002.04.30 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 146
Spółek z kursami rosnącymi: 26 co stanowi: 17.8% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 54 co stanowi: 37.0% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 66 co stanowi: 45.2% rynku.

Największe wzrosty: AMICA /5.22%/, MACROSOFT /4.11%/, ELEKTRIM /4.09%/, EXBUD /3.64%/

Największe spadki: IGROUP /-6.31%/, PEPEES /-6.15%/, WAWEL /-5.31%/, LTL /-5%/

Łączne dotychczasowe obroty: 32.49 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: ELEKTRIM które osiągnęły poziom: 7.72 mln PLN

W notowaniach jednolitych kompletny zastój. Połowę z symbolicznych obrotów przypadło na akcje Sanoka.

NOTOWANIA JEDNOLITE /1 FIXING/
Stan notowań jednolitych w dniu: 2002.04.30 Godz: 11:47
Spółek notowanych: 84
Spółek z kursami rosnącymi: 6 co stanowi: 7.1% rynku.
Spółek z kursami bez zmian: 69 co stanowi: 82.1% rynku.
Spółek z kursami malejącymi: 9 co stanowi: 10.7% rynku.

Największe wzrosty: BYTOM /19.51%/, TONSIL /17.24%/, COMPENSA /10%/, PROCHNIK /9.09%/

Największe spadki: AGROS /-18.89%/, ODLEWNIE /-8.43%/, INVARBS /-7.41%/, DB24 /-4.24%/

Łączne dotychczasowe obroty: 0.06 mln PLN
Największe obroty na akcjach spółki: SANOK które osiągnęły poziom: 0.03 mln PLN.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)