Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

"Kryzys się nie powtórzy". Unia uwolniła się z imadła Putina

29
Podziel się:

Zredukowane zużycie gazu, wypełnione w 90 proc. magazyny i udana dywersyfikacja importu sprawiają, że ubiegłoroczny kryzys energetyczny się nie powtórzy. - Na zbliżającą się zimę i sezon grzewczy UE jest przygotowana najlepiej jak to możliwe – mówi prof. Jerzy Buzek.

"Kryzys się nie powtórzy". Unia uwolniła się z imadła Putina
Były premier, a także były Przewodniczący Rady Ministrów oraz Parlamentu Europejskiego, a obecnie europoseł prof. Jerzy Buzek (GETTY, NurPhoto)

Do UE zbliża się kolejna zima, a wraz z nią obawy, czy po raz kolejny wspólnota nie stanie przed perspektywą niedoborów energii. Polscy europosłowie uspokajają, że sytuacja jest dobra.

Po znaczącym wzroście cen energii w 2022 r. wskutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2023 r. ceny gazu – surowca, który ma wpływ na ceny prądu - ustabilizowały się.

Kryzys energetyczny się nie powtórzy?

Analitycy brukselskiego think-tanku Bruegel prognozują, że tej zimy Europa nie doświadczy kryzysu energetycznego, argumentując, że udana dywersyfikacja importu gazu przez państwa kontynentu znacznie zmniejszyła prawdopodobieństwo przerw w dostawie prądu.

Według badania opublikowanego przez Bruegel w październiku większe bezpieczeństwo energetyczne Europy wynika w dużej mierze z importu skroplonego gazu ziemnego (LNG), który zastępuje rosyjski gaz rurociągowy po inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak wskazuje "Brussels Times", w raporcie think-tanku wskazano ogólnie niższe zapotrzebowanie na energię jako główny powód, dla którego ubiegłoroczny kryzys energetyczny się nie powtórzy.

W szczególności Bruegel poinformował, że zmniejszenie zużycia gazu w UE o 15 proc. w połączeniu z niższym, niż oczekiwano, popytem na LNG ze strony Chin umożliwiło Europie osiągnięcie celu w zakresie magazynowania gazu na poziomie 90 proc. na dwa miesiące przed pierwotnym listopadowym terminem.

"UE przygotowana najlepiej jak to możliwe"

Zdaniem byłego premiera, europosła Jerzego Buzka (PO), na zbliżającą się zimę i sezon grzewczy Unia Europejska jest przygotowana najlepiej jak to możliwe.

Przypomnę, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie magazynowania gazu - które przyjęliśmy w Unii w ekspresowym tempie wiosną 2022 r. i za prace, nad którym odpowiadałem w Parlamencie Europejskim - 1 listopada magazyny w UE powinny być wypełnione w 90 proc. W tym roku ten poziom zapasów udało nam się osiągnąć już w połowie sierpnia - to historyczny wynik - zaznaczył Jerzy Buzek.

Jak wyjaśnił, był on możliwy również dlatego, że poprzedniej zimy - 2022/2023 - niezwykle oszczędnie gospodarowaliśmy zasobami i nie wysuszyliśmy za bardzo naszych magazynów.

- To samo powinniśmy więc starać się robić w tym roku: oszczędzać energię, skręcać termostaty, nie przegrzewać pomieszczeń, mieszkań i domów. Im większe zapasy gazu, tym zwykle bardziej stabilna – i relatywnie niższa - jego cena. Pomaga nam także mechanizm wspólnych zakupów gazu - nieprzypadkowo od co najmniej 2010 r. domagaliśmy się w PE jego wprowadzenia w Unii" – powiedział Buzek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
Stanley
6 miesięcy temu
Kolejny pan na emeryturę
Równolegle
6 miesięcy temu
informacja że będzie problem gdy Iran zablokuje cieśninę :-)
prorok
6 miesięcy temu
To nie sztuka kupować kilkakrotnie droższe produkty od Amerykanów. Ogólnie rzecz biorąc, Europa upada, bo energia jest za droga - wszyscy ją prześcigną i zupełnie straci możliwość konkurowania. Za 10-20 lat rzeczywiście będzie to zielony kontynent - nie będzie przemysłu.
pytanie
6 miesięcy temu
Zaraz, czy ta cywilizacja się rozwija czy zwija? Bo podstawą rozwoju cywilizacji jest tania energia.
A ../
6 miesięcy temu
... sikorki ćwierkają że ... Lewandowski chciałby wrócić do Bayernu .. w Bayernie było żle .. w Barcelonie też żle .. / trochę to dziwne ..
...
Następna strona